:: موضوعات مرتبط: بیماریها
:: برچسب‌ها: دست, ناخن
 
نوشته شده توسط : ADMIN
فقط ۴ درصد مردم هیچ یک از عوامل خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را ندارند و ۹۶ درصد آن‌ها در معرض یکی از عوامل خطر بروز این بیماری‌ها هستند.
بیماری‌های قلبی، همچنان در صدر عوامل مرگ و میر قرار دارند. آنطور که پیداست، شرایط طوری نیست که امیدی برای بهبود این وضع وجود داشته باشد.

مشاور وزیر بهداشت این هشدار را داده است. حسن آقاجانی در مراسم افتتاح اولین کنگره مشترک قلب و عروق ایران که در سالن همایش‌های رازی برگزار شد، گفت: «فقط ۴ درصد مردم هیچ یک از عوامل خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را ندارند و ۹۶ درصد آن‌ها در معرض یکی از عوامل خطر بروز این بیماری‌ها هستند.»

به گفته او شیب افزایش بیماری‌های قلب و عروقی تا سال ۲۰۲۰ به سمت کشورهای در حال توسعه است: بیماری‌های غیرواگیر از جمله بیماری‌های قلب و عروق بار اصلی بیماری را به خود اختصاص داده است و امروزه با اتخاذ سیاست‌هایی که برای کنترل عوامل خطر در کشورهای پیشرفته ایجاد شده این بیماری در برخی کشور‌ها تحت کنترل قرار گرفته است. «

آقاجانی گفت: در دنیا ۴۸ درصد عامل مرگ و میر مربوط به بیماریهای مزمن است و سالانه ۱۷ میلیون نفر در دنیا بر اثر بیماریهای قلبی و سکته جان خود را از دست می‌دهند و طبق پیش‌بینی سازمان بهداشت جهانی تا سال ۲۰۱۵ این رقم به ۶۴ میلیون نفر برسد که ۲۰ میلیون نفر آن‌ها دچار بیماری‌های کاردیووسکولار (قلبی و عروقی) هستند.

مشاور وزیر بهداشت گفت:» ۸۰ درصد دیابت نوع دوم، یک سوم سرطان‌‌ها و ۸۰ درصد بیماری‌های قلبی و عروقی قابل پیشگیری هستند به شرط آنکه بتوانیم در روز ۵ وعده از میوه و سبزی مصرف کنیم، ورزش روزانه داشته باشیم یا حداقل تحرک را داشته باشیم. «

آقاجانی که متخصص قلب و عروق هم هست، میزان مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی در کشور را ۱۷۱ در صد‌هزار عنوان کرد و گفت: ۴۵ در صد‌هزار این تعداد ناشی از سکته‌های قلبی است.

۲۰ درصد مردم ایران فشار خون دارند

آقاجانی به برنامه‌های وزارت بهداشت برای مدیریت بیماریهای قلبی و عروقی اشاره کرد و گفت: وضعیت عوامل خطر بیماریهای قلبی و عروقی سالانه در کل استانهای کشور بررسی می‌شود تا شاخص‌ها و آمارهای تغییر یافته در عوامل خطر را رصد کنیم چرا که پس از حوادث رانندگی بیماری‌های کاردیووسکولار بیشترین تاثیر را در سال‌های از دست رفته عمر افراد دارد.

وی ادامه داد: همچنین وضعیت عامل خطر در جمعیت ۱۵ سال به بالا در کشور بررسی شده که نشان می‌دهد حدود ۹۶ درصد از جمعیت کشور در معرض یکی از ریسک‌فاکتورهای ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی هستند.

آقاجانی پرفشاری خون را زمینه‌ساز بیماری‌های قلبی عروقی دانست و گفت: ۲۰ درصد کل جمعیت کشور دچار پرفشاری خون هستند که از این تعداد ۹. ۲ درصد مربوط به جمعیت روستایی است که با مداخلات به موقع ۳ درصد از پرفشاری خون در جمعیت روستایی کاسته شده و امیدواریم بتوانیم به صورت فعال با عوامل خطر در جمعیت شهری هم برخورد کنیم.

بی‌تحرکی عامل دیگری است که مشاور وزیر بهداشت آن را زمینه‌ساز بسیاری از بیماری‌ها از جمله قلبی عروقی دانست.

وی گفت: طبق آخرین آمار در سال ۲۰۱۱ پنجاه درصد زنان ایرانی بی‌تحرک هستند و این رقم در مردان به ۳۲ درصد می‌‌رسد که می‌تواند عوارضی مانند ابتلا به سندرم متابولیک در پی داشته باشد.

مشاور وزیر بهداشت از ایجاد سامانه ثبت سکته‌های قلبی در بیمارستان‌های کشور خبر داد و گفت: این سامانه در بخش‌های سی‌سی‌یو فعال است و به صورت آن‌لاین می‌توان آخرین اطلاعات را گرفت.

مراجعه برای درمان بیماریهای قلبی رو به افزایش است

در این کنگره همچنین محمدعلی یوسف‌نیا رئیس انجمن جراحان قلب ایران گفت: درخواست مردم برای درمان بیماری‌های قلبی در هر سنی رو به افزایش است که اگر مدیریت نشود و انگیزه‌های مالی سرفصل کار پزشکان قلب و عروق قرار گیرد تبعات زیادی دامنگیر جامعه می‌شود.

او گفت: بیماری‌های عروق کرونر علت‌های مختلفی دارد که یکی از عمده‌ترین آن‌ها بیماری روان‌تنی است و در صورتی که بتوانیم جامعه را از نظر روانی سالم نگه داریم به دستاوردهای بزرگی در زمینه سلامت و پیشگیری دست یافته‌ایم.

رئیس انجمن جراحان قلب ایران گفت: درخواست مردم برای درمان بیماری‌های قلبی در هر سنی رو به افزایش است که اگر مدیریت نشود و انگیزه‌های مالی سرفصل کار پزشکان قلب و عروق قرار گیرد تبعات زیادی دامنگیر جامعه می‌شود.

به گفته او در تعداد جراح و متخصص قلب و عروق در کشور کمبودی وجود ندارد: تعداد جراحان قلب در کشور به ۲۰۰ نفر رسیده است همچنین از نظر کمیت و تعداد تخت‌های لازم برای بیماران قلب در حد قابل قبولی است.

یوسف‌نیا خطاب به مسئولان گفت: جراحی قلب به دلیل گستردگی کار نیازمند تربیت فوق‌تخصص در بخش‌های مختلف است مثلا اگر نوزادان ما به دست متخصص قلب نوزادان درمان شوند روند درمانی بی‌عارضه‌تری پیش رو خواهند داشت.

در مراسم افتتاحیه اولین کنگره مشترک قلب و عروق ایران جایزه ویژه دکتر شیبانی به جراح باسابقه عباسعلی کریمی اهدا ‌شد.

اولین کنگره مشترک قلب و عروق ایران امسال برای نخستین بار به‌طور مشترک با همکاری انجمن جراحان قلب ایران، انجمن قلب ایران، انجمن بیهوشی قلب ایران و انجمن علمی داروسازان برگزار می‌شود که علاوه بر بحث روی تکنیک‌ها، روش‌ها و تحقیقات درمانی آخرین راهکارهای نوین و نیازهای درمانی کشور عنوان خواهد شد.
منبع: خبر آنلاین


:: موضوعات مرتبط: بیماریها
:: برچسب‌ها: سکته, قلب, فشار خون
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۶ مهر۱۳۹۱ |
نوشته شده توسط : ADMIN

علائم حمله قلبی,کمبود خواب,حمله قلبی در زنان

 تصوری که اغلب ما از حمله قلبی داریم، این است که به قفسه سینه فشار زیادی وارد می شود و فرد مبتلا به زمین می افتد. اما در برخی زنان حمله قلبی گاهی با علایمی مانند خستگی مفرط، سوزش سردل، سوءهاضمه، سرگیجه و مشکل خواب ظاهر می شود که طی چند ساعت، روزها یا هفته ها بروز می کند. هر چه علایم هشداردهنده بیشتر باشد احتمال این که فرد دچار حمله قلبی شود، بالاتر است. در این مطلب علامت نهفته حمله قلبی در زنان را مرور می کنیم.

خستگی مفرط:خستگی مفرط یک شکایت شایع است که ممکن است نشانه کمبود خواب، مقابله بدن با ویروس، کار بیش از حد یا عوارض جانبی دارویی باشد.در برخی موارد خستگی مفرط شدید یا غیرعادی یکی از علایم حمله قلبی زودرس یا علامت بیماری قلبی است.
نتایج مطالعات نشان می دهد،بیش از ۷۰درصد زنان چند روز یا چند هفته قبل از حمله قلبی خستگی مفرط را تجربه کرده بودند.

مشکل خواب:احساس خستگی بر اثر کمبود خواب یا یک هفته پرکاری امری غیرعادی نیست اما باید به اختلال طولانی و غیرعادی در الگوی خواب توجه کرد.

کمبود نفس:برخی افراد با این که آسم ندارند دچار کمبود شدید نفس می شوند. هنگام انجام دادن فعالیت روزانه یکی از شایع ترین علایم حمله قلبی در زنان کمبود نفس است.

سوزش سردل و سوءهاضمه:سوزش سردل همیشه به علت خوردن یک غذای مقوی یا مغذی نیست. حدود ۴۰درصد زنان که دچار حمله قلبی شده اند می گویند، کمی قبل از حمله دچار سوزش سردل یا سوءهاضمه شده بودند. علایم حمله قلبی در زنان می تواند شامل حالت تهوع یا استفراغ کردن بدون دلیل باشد. زنان هنگام حمله قلبی نسبت به مردان ۲برابر بیشتر دچار مشکلات گوارشی می شوند.

اضطراب:بیش از یک سوم زنان قبل از یک حمله قلبی زودرس دچار اضطراب بدون علت می شوند. در برخی موارد حمله قلبی به حمله اضطرابی شباهت دارد و در صورت تشخیص نادرست عواقبی برای فرد به همراه دارد.

درد همه جای بدن:اگر چه درد ناگهانی قفسه سینه جزو علایم حمله قلبی به حساب می آید اما تنها ۳۰درصد از زنان آن را تجربه می کنند.زنان قبل یا هنگام حمله قلبی درد یا ناراحتی در قسمت های دیگر از بدن را نیز گزارش می دهند. فشار، تنگی، درد، سوزش در قسمت فوقانی پشت گردن، شانه و دست، حتی فک یا گلو نشانه حمله قلبی است.

سرگیجه و عرق کردن؛حدود ۴۰درصد زنان که دچار حمله قلبی می شوند احساس سرگیجه می کنند، ۴۰درصد دیگر دچار عرق سرد می شوند.

چگونه خطرات بیماری قلبی را بشناسیم:

به دردهای معمولی خود توجه کنید، به واکنش طبیعی بدن به غذا و فعالیت ها توجه کنید تا بتوانید در مواقع لازم علایم حمله قلبی را شناسایی کنید. اگر به فشارخون بالا، کلسترول بالا، چاقی مفرط و دیابت مبتلا هستید یا دخانیات استعمال می کنید واکنش های بدن خود را به طور جدی کنترل کنید. در صورت بروز یا احساس خستگی مفرط غیرعادی یا تغییر در عادت خواب به پزشک مراجعه کنید.

منبع:khorasannews.com:: موضوعات مرتبط: بیماریها
:: برچسب‌ها: زنان, قلب
تاریخ انتشار : دوشنبه ۶ شهریور۱۳۹۱ |
نوشته شده توسط : ADMIN
دعا کردن

همه ي ما هنگامي که با يک آسيب جدي يا بيماري سخت مواجه مي شويم، دست به دعا بر مي داريم و از تواناترين طبيب هستي، شفا مي جوييم.

با اندک کاوشي در فرهنگ سرزمين مان نيز اطباي گذشته را مي بينيم که با وجود مهارت و دانش غني، براي شفاي بيماران شان دعا مي کنند؛ چرا که آنان، ابعاد مختلف وجود يک انسان يعني جسم، ذهن و روح را جداي از هم نمي دانستند و به تاثير بُعد ماورايي و معنوي وجود انسان در سلامتي وي کاملاً واقف بودند.

اگر حکايت اول مثنوي معنوي را خوانده باشيد، حتما طبيب الهي را مي شناسيد که وقتي همه طبيبان حاذق از درمان کنيزک ناتوان بودند، با چهره اي عرفاني و معنوي وارد داستان شد و با دانشي دروني به ريشه بيماري که در درون او بود پي برد و او را درمان نمود.

امروزه نيز در سراسر جهان شاهد ظهور و توسعه بسياري از روش هاي درماني طب مکمل يک ديد کلي نگري نسبت به جسم، ذهن و روح انسان هستيم. اين ديدگاه در سال هاي اخير از پذيرش بالايي برخوردار گشته و به طور اصول بدون پذيرفتن آن، هر گونه سخن از اين نوع درمان ها، بي فايده و ناقص خواهد ماند.

برخي از دانشمندان، با انجام مطالعات علمي، در پي يافتن شواهدي مبني بر تاثير دعا بر سلامت جسمي و روحي انسان مي باشند. اگر چه اغلب ما که به قدرت و تاثير دعا اعتقاد داريم، از ارائه اين گونه شواهد بي نياز هستيم، اما پرداختن به نتايج برخي از اين تحقيقات، خالي از لطف نخواهد بود.

پژوهش ها نشان داده اند؛ دعا و نيايش و نيروي شفابخش حاصل از آن موجب جلوگيري از رشد سلول هاي سرطاني، حفاظت از گلبول هاي قرمز خون، تغيير حالت شيميايي خون و افزايش اکسيژن رساني توسط خون به اندام ها و نيز بهبود سريع تر زخم ها و جراحات پوستي مي گردد.

مطالعاتي که در زمينه ي دعا درماني از راه دور بر روي افراد مبتلا به بيماري هاي قلبي، پُرفشاري خون، بيماري هاي ايدز و سرطان انجام گرفته نيز نشان دهنده ي تاثير مثبت دعا در سلامتي اين افراد است.

مطالعات همچنين حاکي از تاثير دعا از راه دور بر رشد ميکروارگانيسم ها مي باشد.

بنابراين دعا داراي قابليت مقابله با بيماري هاي مسري نيز هست. استنباط عميق تري که مي توان از اين مطالعه نمود آن است که با دعا کردن حتي مي توانيم ميزان جهش هاي ژنتيکي در باکتري ها را تغيير دهيم. در صورتي که دعا قادر به ايجاد تغييرات ژنتيکي در باکتري ها باشد، به طور مسلم در مورد انسان نيز اين امکان وجود دارد و در اين صورت ما به ژنومي که با آن متولد مي شويم، محدود نخواهيم بود. برخي از دانشمندان نيز مواردي را ارائه داده اند که نشان مي دهد عواطف و هيجانات انسان بر الگوي DNA (ماده ژنتيکي) وي تاثير گذار است.

جک استاکي " Jack - Stucki " که يکي از پژوهشگران در زمينه دعا درماني است، تاثير دعا بر ميدان هاي الکترومغناطيسي بدن را بررسي نمود. او در اين مطالعه، ميزان فعاليت الکتريکي در مغز و سطح بدن افراد را در آزمايشگاه خود واقع در ايالت کلرادو اندازه گيري مي کرد. حدود 1000 مايل آن طرف تر در کاليفرنيا، گروه هاي معنوي براي تعدادي از اين افراد دعا مي کردند. نتيجه ي اين مطالعه نشان داد که بين ميزان فعاليت الکتريکي در بدن افرادي که براي شان دعا شده بود با افرادي که براي شان دعا نشده بود، اختلاف معني داري وجود دارد.

آگاهي جمعي

بر اساس مطالعات دکتر پيرسال " Pearsall "، ميان افرادي که بدون برقراري ارتباط در يک اتاق نشسته اند از طريق چاکراي قلب(مرکز انرژي مربوط به عواطف و احساسات خالص) تبادل انرژي صورت مي گيرد. اين تبادل به صورت انعکاس عواطف در قلب هاي تک تک افراد است. چنين ارتباط و تبادل انرژي، به وجود آورنده ي يک آگاهي جمعي يا گروهي است.

آگاهي به خودي خود انرژي محسوب مي شود و در واقع آن چه که واقعيت ملموس فيزيکي را پديد مي آورد همان آگاهي است؛ به خصوص هنگامي که به صورت جمعي گسترش يابد.

در هنگام دعا، آگاهي جمعي مي تواند نيروي شفابخش عظيمي را ايجاد نمايد. دکتر " Pearsall " فيزيک دان انگليسي، دعا و نيايش گروهي را به اشعه ليزر تشبيه مي کند که نيروي آن وابسته  به هم زماني و حالت تجمعي امواج آن است. بر اساس مطالعات دکتر "والتر وستون "، برآيند ميدان هاي انرژي که به طور همزمان توليد مي شوند، نسبت به تک تک اين ميدان ها، به صورت تصاعدي افزايش مي يابد. براي مثال نيرويي که با دعا کردن هم زمان دو نفر به وجود مي آيد چهار برابر(2×2) نيروي تک تک آن ها است، در صورتي که اگر ده نفر با هم دعا کنند، قدرت آن صد برابر(10×10) بيشتر از زماني مي شود که هر کدام به تنهايي دعا مي کنند.

مراکز انرژي

اشاره اي به مراکز انرژي و ميدان هاي انرژي انسان مي تواند به درک بهتر مطلب کمک نمايد که بسياري از روش هاي درماني سنتي مشرق زمين نيز بر همين پايه استوار هستند.

ميدان انرژي انسان از هفت لايه تشکيل شده که به صورت متوالي و در درون هم جاي گرفته اند. نزديک ترين لايه به بدن، لايه انرژي است، که از لحاظ شکل کاملاً مشابه فيزيک بدن است در اين لايه هفت مرکز انرژي اصلي وجود دارد که به آن ها " چاکرا " گفته مي شود.

چاکراها که در امتداد ستون فقرات قرار گرفته اند همانند گردبادهايي چرخيده و با مکيدن انرژي از ميدان انرژي کيهاني، آن را به انرژي قابل استفاده توسط بدن تبديل مي کنند. اين انرژي يا نيروي حيات، توسط کانال هايي در سراسر بدن انتقال يافته و منتشر مي شود.

هر گونه عدم تعادل و مسدود شدن مسير انرژي موجب ايجاد بيماري مي گردد (تئوري که اساس طب سوزني را نيز تشکيل مي دهد).

اين عدم تعادل انرژي را پيش از وقوع بيماري هاي جسمي هم مي توان تشخيص  داد. براي مثال برخي از پزشکان هندي با استفاده از نوع پيشرفته دوربين (Civilian)، ماه ها پيش از بروز علائم بيماري، با تشخيص آثار آن در لايه انرژي فرد قادر هستند وقوع بيماري را پيش بيني کنند.

مترجم: مريم علي اسلام – کارشناس ارشد بيوتکنولوژي

ماهنامه ي دنياي سلامت:: موضوعات مرتبط: بیماریها
:: برچسب‌ها: دعا, درمان
تاریخ انتشار : یکشنبه ۵ شهریور۱۳۹۱ |
نوشته شده توسط : ADMIN
دست‌ها هم زبان دارند

شايد شما هم ازجمله افرادي باشيد كه ندانيد تغييرات كف دست‌، انگشتان و ناخن‌ها مي‌تواند آينه‌اي از وضعيت سلامت كلي باشد و شناسايي هرگونه تغيير ايجاد شده در اين نواحي بتواند در تشخيص زودرس بسياري از بيماري‌هاي شما موثر باشد. كسب اطلاعات بيشتر از چگونگي وضعيت ناخن‌ها و تغييرات كف دست بهانه شد تا با دكتر فرامرز نيك‌انديش، متخصص داخلي گفت‌وگو كنيم.

معمولا چه نوع علائمي در كف دست، نشانه بيماري است؟

يكسري علائم و تغييرات ظاهري كف دست، نشان‌دهنده بيماري است. مثلا پوسته‌پوسته‌شدن، قرمزي و خارش پوست از مهم‌ترين علامت‌هاي حساسيت‌هاي پوستي است. ظاهر شدن علائمي همچون قرمزي كف دست هم مربوط به نارسايي كليوي است. هنگام كم‌كاري يا پركاري تيروئيد، كف دست سرد يا گرم مي‌شود. در صورت كمبود ويتامين A، پوست كف دست خشك و پوست‌ريزي مي‌كند. در اثر كمبود اسيد نيكوتينيك، بيماري‌ به نام پلاگر ايجاد مي‌شود كه يكي از نشانه‌هاي آن قرمزي كف دست است. معمولا هنگامي كه فرد به بيماري‌هاي ويروسي مبتلا مي‌شود، كف دست او نقاط ريزي مانند جوش يا تبخال ايجاد مي‌شود يا هنگام ابتلا به قارچ‌هاي پوستي مانند قارچ كانديدا يا برفك، علائمي چون پوسته پوسته شدن كف دست به وجود مي‌آيد. ايجاد نقاط ريز خونريزي‌دهنده در كف دست هم مهم‌ترين مشخصه بيماري‌هاي عفوني مانند اندوكارديت است.

در اين بيماري ميكروب به داخل خون و دريچه‌هاي قلب نفوذ مي‌كند. حتي گاهي اين نقاط ريز كف دست مي‌تواند نشانه بيماري سيفيليس باشد. گال يا جرب هم مهم‌ترين نشانه بيماري‌هاي انگلي است كه معمولا، لاي انگشتان دست و ناحيه‌اي كه مچ خم مي‌شود، ديده مي‌شود. دربيماري خودايمن پسوريازيس هم تغييراتي از جمله قرمزي كف دست ديده مي‌شود. تيره شدن كف دست هم يكي از نشانه‌هاي بيماري آديسون است كه به علت كم‌كاري غده آدرنال ايجاد مي‌شود.

در ناخن‌ها چطور؟ چه علائمي مي‌تواند نشانه بروز يك بيماري باشد؟

ناخن برخي افراد به صورت قاشقي است. معمولا اين شكل در اثر كمبود آهن يا بر اثر اصابت ضربه به انگشت ايجاد مي‌شود. ناخن‌هاي شكننده هم بيشتر بين كساني كه مصرف زياد استون دارند يا در آب و هواي سرد و خشك زندگي مي‌كنند، ديده مي‌شود. ناخن‌هاي پنجاه پنجاه (نصف ناخن چسبيده به لبه انگشت و نصف ديگر هم بر اثر بلند شدن از بستر به رنگ سفيد درآمده است) هم بيشتر به علت ابتلا به بيماري‌هاي كليوي ايجاد مي‌شود. در كم‌كاري و پركاري تيروئيد، كمبود آهن و بيماري سيفيليس هم جدا شدن ناخن از بستر ديده شده است.گاهي اوقات فرد بر اثر از دست دادن پروتئين دچار سندرمي به نام نفروتيك (يكي از بيماري‌هاي كليوي) مي‌شود. در اين سندرم خطوط عرضي در ناخن ظاهر مي‌شود. خطوط طولي ناخن‌ها هم معمولا از سنين بالاتر در بين افراد ايجاد مي‌شود. در بيماري‌هاي روماتيسمي مفصلي هم ممكن است شاهد تظاهر اين خطوط باشيم.

آيا سوراخ و موج‌دار شدن يا تغيير رنگ ناخن هم مي‌تواند نشانه بيماري باشد؟

موج‌داربودن ناخن‌ها معمولا بر اثر ايجاد خطوط طولي و عرضي روي ناخن به وجود مي‌آيد، اما سوراخ شدن ناخن ممكن است بر اثر حوادث شغل مانند اصابت ضربه در ناخن فرد آسيب‌ديده ايجاد شود و ناخن حالت شكنندگي پيدا كند.

تغيير رنگ ناخن به زرد نشانه عفونت نيست و ممكن است به علت بيماري‌هاي تنفسي به وجود آيد، اما تغيير رنگ ناخن به سبز نشانه عفونت شديد و خطرناك ميكروبي است

برخي افراد، رنگ ناخن​شان به طور ارثي سفيد است اما گاهي اوقات، تغيير رنگ، ناخن به رنگ سفيد در افرادي كه از دارو استفاده مي‌كنند يا مبتلا به بيماري پسوريازيس هستند هم ديده مي‌شود.

آيا تغيير رنگ ناخن به رنگ سبز يا زرد نشانه عفونت شديد است؟ كدام تغيير رنگ خطرناك‌تر است؟

تغيير رنگ ناخن به زرد، نشانه عفونت نيست. گاهي ممكن است به علت بيماري‌هاي تنفسي و ابتلا به سندرمي به نام ناخن زرد به وجود آيد اما تغيير رنگ ناخن به سبز نشانه عفونت شديد و بسيار خطرناك ميكروبي است.

فرد با مشاهده چه نشانه‌هايي در كف دست و ناخن‌ها مي‌تواند پي به بيماري قلبي ببرد؟

ايجاد خطوط عرضي سفيد در ناخن، ضعف خونرساني رگ‌ها و تمايل ناخن‌ها به رنگ كبود و آبي از مهم‌ترين نشانه‌هاي نارسايي بيماري قلبي در كف دست و ناخن به حساب مي‌آيد.

آيا مي‌توان با مشاهده رنگ ناخن يا تغيير رنگ پوست كف دست پي به بيماري ديابت برد؟

معمولا تغييرات مختلفي در پوست و ناخن بر اثر ابتلا به بيماري ديابت ايجاد مي‌شود. يكي از اين تظاهرات ايجاد زخم در انتهاي انگشتان است. پوست دست اين افراد علاوه بر حساسيت‌هاي شديدي كه از خود نشان مي‌دهد، مي‌تواند در معرض عفونت بيشتر قرار بگيرد.

عرق بيش از حد كف دست هم يكي ديگر از مشكلات كف دست به حساب مي‌آيد كه شايد خيلي از افراد دچارش هستند، اما علت اصلي آن را نمي‌دانند لطفا در اين خصوص توضيحاتي بفرماييد.

برخلاف كم‌كاري تيروئيد كه كف دست سرد و خشك است، در پركاري تيروئيد، شاهد گرم و مرطوب بودن كف دست‌ها هستيم. همچنين ممكن است عرق كردن كف دست به علت استرس، اضطراب و تحريكات عصبي باشد. غدد عرق توسط اعصاب سمپاتيك و پاراسمپاتيك عصب‌دهي مي‌شود و به دليل اين‌كه كف دست و پا قدرت تعرق زيادي دارد وقتي فردي دچار استرس و اضطراب مي‌شود، اين نقاط شروع به عرق كردن مي‌كنند.

برخي افراد به دليل ورم انگشتان به پزشك مراجعه مي‌كنند علت اصلي ايجاد اين ورم چيست؟

ورم انگشت يا كلابينگ انگشت اغلب در بيماري‌هاي مزمن مانند ريه ديده مي‌شود. در اين بيماري ريه بخوبي جريان اكسيژن هوا را رد و بدل نمي‌كند. به همين دليل تغييراتي در انتهاي انگشتان ايجاد مي‌شود؛ يعني انتهاي انگشتان ضخيم‌تر از ساير نقاط مي‌شود و به شكل دمبل درمي‌آيد. البته گاهي ورم انگشتان به برخي سرطان‌هاي گوارشي هم نسبت داده مي‌شود كه اين امر بعيد به نظر مي‌رسد.

خارش كف دست به چه علتي ايجاد مي‌شود و آيا موضوعي جدي محسوب مي‌شود؟

خارش كف دست مي‌تواند علت‌هاي مختلفي داشته باشد.حساسيت‌هاي پوستي مهم‌ترين علت است كه به دليل تماس پوست با انواع و اقسام مواد حساسيت‌زا مانند شوينده‌ها، گياهان و ميوه‌ها ايجاد مي‌شود. گاهي با ايجاد خراش دركف دست و تماس با بزاق دهان حيوانات كه سرشار از باكتري‌هاي بي‌هوازي است، بيماري ازحيوان به انسان منتقل مي‌شود و علائمي همچون ايجاد لكه‌هاي عفوني در نوك انگشت و خارش كف دست تظاهر مي‌يابد. همچنين گاهي در دندانپزشكان حين انجام كار به علت تماس با بزاق بيماران، نقاطي از نوك انگشتان شان دچار خارش مي‌شود.

تظاهر كدام‌يك از لكه‌هاي پوستي در دست خطرناك است و بايد هرچه سريع‌تر نسبت به درمان آن اقدام شود؟

لكه‌هاي روي پوست مي‌تواند قرمز، قهوه‌اي يا سياه باشد. هنگامي كه افراد با لكه‌هاي قهوه‌اي يا سياه مواجه مي‌شوند، بايد هرچه سريع‌تر به پزشك متخصص پوست مراجعه كنند. اگر اين لكه‌ها به صورت خال باشد، ممكن است احتياج به نمونه‌برداري باشد. بنابراين بايد هرچه زودتر بدخيم يا خوش خيم بودن اين لكه پوستي مشخص شود، اما گاهي بر اثر ازدياد رگ‌هاي پوستي در يك ناحيه قسمتي از پوست به صورت لكه قرمز نمايان مي‌شود كه معمولا اين لكه‌ها خطرناك نيستند.

گاهي جدا از بيماري‌هاي كف دست، علائمي مانند لرزش دست هم با افزايش سن، موجب نگراني بسياري از افراد مي‌شود. چرا اين اتفاق مي‌افتد؟ آيا لرزش دستان فقط مربوط به بيماري پاركينسون است يا مي‌تواند نشانه بيماري‌ ديگري باشد؟

اگر لرزش فقط مربوط به دست باشد، مي‌تواند ارثي تلقي شود. معولا اين لرزش از سنين 20 تا 30 سالگي در افراد ايجاد مي‌شود. گاهي اوقات لرزش دست مي‌تواند ناشي از استرس و اضطراب هم باشد. يكي از علائم بيماري پاركينسون هم لرزش دست‌هاست با اين تفاوت كه تمام اعضاي بدن فرد مبتلا به لرزه درمي‌آيد، اما شدت لرزش در دست‌ها بيشتر است.

براي پيشگيري ازابتلا به اين بيماري‌ها چه توصيه‌هايي داريد؟

افرادي كه بيماري بخصوصي دارند، بايد مرتب دست و پاي خود را به طور روزانه معاينه كنند و مراقب باشند تا آسيبي متوجه اين نواحي نشود.در ضمن بايد توجه داشته باشند كه ظروف خود را با هر ماده شوينده‌اي نشويند و در صورت امكان، هنگام شستشو از دستكش استفاده كنند. همچنين بايد دقت داشته باشند كه نسبت به چه نوع ماده‌اي حساسيت دارند تا از تماس با آن خودداري كنند و چنانچه تغييراتي در كف دست، رنگ ناخن و رنگ پوست مشاهده كردند يا مبتلا به عفونت يا خارش كف دست شدند، هرچه سريع‌تر به پزشك مراجعه كنند.

فرزانه صدقي


تاریخ انتشار : شنبه ۴ شهریور۱۳۹۱ |
نوشته شده توسط : ADMIN
       
قند خون(مرض قند، دیابت)


براثراستفاده نکردن غذاهای طبیعی و مصرف شیرینیجات مصنوعی(شیمیایی)بخصوص که حرارت کبد از اندازه بیشترباشد
شخص احساس تشنگی بیشتر و به تکرر ادرار مبتلا میشود، احساس حرارت و داغی در کف پا مینماید و اگر مرض شدت یابد، بینایی او ضعیف میشود
دیابتی‌ها در معرض آسیبهایی مانند حملات قلبی و مشکلات کلیوی و نابینایی و ناشنوایی و نشانگان پاهای سوزان هستند و این امر بعلت افزایش قند خون بعد از صرف غذا و چسبیدن این قندها به یاخته‌ها و تبدیل آن به ماده‌ای مضر به نام سوربیتول صورت می‌‌پذیرد. پزشکان به‌وسیله انجام آزمایشی بنام هموگلوبین A1C و اندازه گیری میزان قند چسبیده به سلولها به میزان آسیب‌های عصبی وارد شده پی می‌‌برند.

مرض قند و پرهیز غذایی
بسیاری از افرادی که بعد از سن ۴۰ سالگی دچار دیابت می‌‌گردند با رعایت یک رژیم غذایی مشتمل بر مصرف سبزیجات, غلات کامل, حبوبات و ماهی ومحدود کردن شدید فراورده‌های شیرینی پزی و شکر و محدود کردن دریافت گوشت، مرغ و تخم مرغ می‌توانند حال خود را بهبود بخشند. بسیاری از کسانی که دچار دیابت شده‌اند انسولین مصرف می‌کنند آنها توانایی کافی برای پاسخ دادن به انسولین را ندارند و این امر به علت وزن بالا و مصرف زیاد قندهای تصفیه شده از سوی آنهاست. اولین دستور برای برطرف کردن این حالت استفاده از دانه‌های کامل به جای فرآورده‌های شیرینی و نان پزی است. این امر علاوه بر اینکه به شما احساس خوبی می‌‌دهد کمک خواهد کرد تا کمتر بخورید و همچنین باعث محدود کردن دریافت مهم‌ترین منبع دریافت چربی‌ها خواهد گردید.

برپایه پژوهش‌هایی که در اروپا انجام گرفته است نشان داده شده که دریافت مقادیر بسیار زیاد پروتئین به کلیه‌های یک فرد دیابتی آسیب وارد می‌کند بنابراین دیابتی‌ها باید از مقادیر کمتر گوشت و ماکیان و تخم مرغ استفاده نمایند. همچنین تحقیقات اخیر نشان می‌‌دهد که کربوهیدرات‌های تصفیه شده میزان نیاز به انسولین را افزایش و چربی‌های غیر اشباع تک‌پیوندی و چندپیوندی موجود در سبزیجات و چربی‌های امگا-۳ موجود در روغن ماهی و همچنین استفاده از آرد کامل و دانه‌های کامل بجای آرد تصفیه شده نیاز به انسولین را کاهش می‌‌دهد. سطح بالای قند خون بعد از صرف غذا موجب می‌شود که قندها به یاخته‌ها چسبیده و تبدیل به ماده‌ای سمی (برای یاخته‌ها) بنام سوربیتول شوند که این ماده به اعصاب و کلیه و شریانها و قلب آسیب خواهد رساند. برای اینکه از بالا رفتن زیاد سطح خون جلوگیری کنید نانها و شیرینی‌های تهیه شده از غلات کامل را بجای نان و شیرینی‌های معمولی که از آرد تصفیه شده تهیه می‌شوند، استفاده نمایید و از شکر سر سفره خودداری کنید و مصرف میوه هایی مانند : کاهو، جعفری، گوجه فرنگی، ریواس، هلو، فلفل سبز، اسفناج را فراموش نکنید.:: موضوعات مرتبط: بیماریها
:: برچسب‌ها: قند, دیابت
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱ شهریور۱۳۹۱ |
نوشته شده توسط : ADMIN

 
انگل موجودي است كه در بدن ميزباني مانند من و شما زندگي مي‌كند. انگل‌ها بدون اين‌كه وجودشان مشخص شود، مي‌توانند سال‌ها در بدن باقي بمانند. بيش از هزار گونه انگل مي‌تواند در بدن ما زندگي كند؛ در حالي كه آزمايشات پزشكي تنها براي 40 تا 50 نوع آنها انجام‌پذير است. واقعيت اين است كه ما در برابر اين مهمانان ناخوانده ايمن نيستيم؛ چراكه مي‌تواند از طريق غذا، آب، خاك و حيوانات خانگي به بدن ما راه پيدا كنند. كرم‌ها مي‌توانند تا 200 هزار تخم در روز آزاد كنند و ما ممكن است ندانسته آنها را به بدنمان وارد كنيم.

كودكان به دليل آگاهي كمتر از بهداشت و بازي كردن با خاك و ساير مواد آلوده احتمالي، آسان‌تر به بيماري‌هاي انگلي مبتلا مي‌شوند. اين موجودات نه‌تنها از غذايي كه مي‌خوريم، استفاده مي‌كنند؛ بلكه مي‌توانند از سلول‌ها و بافت‌هاي بدنمان نيز تغذيه كنند. از آنجا كه انگل‌ها بهترين مواد مغذي بدن را مصرف مي‌كنند، ارگان‌هاي بدن و حتي پوست را براي استفاده از اين مواد، دچار كمبود مي‌كنند. احتمال داده مي‌شود 50 درصد از سرطان‌ها، ديابت، آسم، آرتريت و بيماري‌هاي قلبي ناشي از وجود انواع انگل‌ها در بدن باشد.

مهمان ناخوانده بدن

2 گروه اصلي انگل‌ها، انگل‌هاي بزرگ (كه عمدتا كرم‌ها هستند)‌ و انگل‌هاي كوچك، از جمله فلاكس (كرم كبد گوسفند)‌، قارچ‌ها، پروتوزوآ و آميب‌هاست. از انواع انگل‌هاي بزرگ (كرم‌ها)‌ مي‌توان به 2 گروه اصلي، يعني كرم‌هاي نواري (كدو)‌ و كرم‌هاي گرد اشاره كرد.

كرم‌هاي نواري: از اين دسته كرم‌ها مي‌توان به كرم كدوي گوساله، ماهي، خوك، سگ و موش اشاره كرد. ما معمولا كرم‌هاي كدو را از يك ميزبان واسط مانند گوساله، ماهي و سگ يا از مصرف مستقيم تخم‌هايشان مي‌گيريم. گوشت‌هاي خام و خوب پخته نشده مي‌توانند باعث انتقال اين نوع انگل‌ها شوند. كرم‌هاي كدو مي‌توانند در روده انسان ساكن شوند و مواد مغذي بخصوص ويتامين B12 و اسيدفوليك را جذب و مواد زائد خطرناك آزاد كنند.

گفتني است چالش‌هاي وزني بخصوص در برنامه‌هاي كاهش وزن در برخي از افراد مي‌تواند مستقيم به كرم‌هاي كدو مربوط شود؛ چراكه كرم‌ها مي‌توانند با مصرف غذاهاي خورده شده، در شخص ايجاد گرسنگي مداوم كنند. همچنين باعث احتباس آب نيز مي‌شوند. بعلاوه اين كرم‌ها مي‌توانند گاز روده، اختلالات روده‌اي و تيروئيد، نوسان قند خون، علائمي مانند سرگيجه، نداشتن تمركز فكري، يرقان و حتي ناراحتي قلبي را به همراه داشته باشند.

كرم‌هاي گرد: تقريبا 25 درصد مردم جهان به اين نوع كرم‌ها مبتلا مي‌شوند. از انواع آن مي‌توان به آسكاريس،‌ كرم قلابدار، كرم رشته‌اي، آنسيلاستوما كانيوم، كرم شلاقي، توكسوكارا، كانيس، كرم سنجاقي، ديروفيلاريا ايميتيس (كرم قلب سگ)‌ و تريشين اشاره كرد. آلودگي به اين كرم‌ها بر اثر مصرف تخم كرم‌ها كه در ميوه‌ها و سبزيجاتي كه در خاك آلوده رشد كرده‌اند يا از طريق آب آشاميدني آلوده اتفاق مي‌افتد.

آلودگي به تريشين از طريق گوشت خوك پخته ايجاد مي‌شود. برخي از علائم ابتلا به اين كرم‌ها عبارتند از اختلالات گوارشي، گاز روده،‌ عدم تعادل قند خون، خستگي، كم‌خوني، ناراحتي و ساييدن دندان‌ها در شب. همچنين كرم‌هاي نابالغ آسكاريس مي‌توانند وارد ريه‌ها شوند و آسم ايجاد كنند و نيز موارد زيادي از كم‌خوني مزمن و كاهش سطح هموگلوبين تا 15 درصد در آلودگي به كرم‌هاي قلابدار ديده شده است. اين كرم‌ها به ديواره روده مي‌چسبند و مي‌توانند باعث خونريزي و نكروز (مرگ بافت)‌ شوند. كرم‌هاي شلاقي نيز نوعي مايع هضمي به كولون وارد مي‌كنند كه بافت كولون را به مايعي قابل جذب براي آنها تبديل مي‌كند. در اين ميان كرم‌هاي سنجاقي نيز گاهي ابتداي رحم و لوله‌هاي فالوپ برخي بيماران ديده شده است و باعث خارش در ناحيه مقعد نيز مي‌شود.:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ بهمن۱۳۹۰ |
نوشته شده توسط : ADMIN


زمانی که سرفه‌ها به اصطلاح خشک هستند بهترین راه حل این است که گلو را مرطوب نگه دارید تا سوزش آن تسکین پیدا کند.

سرفه‌

سرفه کردن نه تنها خودتان را اذیت می‌کند بلکه باعث آزار اطرافیانتان نیز می‌شود. برای همین وقتی سرما خورده‌اید و سرفه می‌کنید معمولاً به راحتی نمی‌توانید در مکان‌های عمومی به ویژه سینما، کنسرت و غیره حاضر شوید.

اما باید بدانید سرفه کردن مکانیسمی است که بدن از طریق آن خلط‌های گلو را دفع می‌کند. بنابراین اگر سرماخورده‌اید و گلویتان چرک کرده است جلوی سرفه کردن‌های خود را نگیرید.

اما زمانی که سرفه‌ها به اصطلاح خشک هستند بهترین راه حل این است که گلو را مرطوب نگه دارید تا سوزش آن تسکین پیدا کند. در این مقاله شما را با درمان‌هایی آشنا می‌کنیم که کاملاً طبیعی بوده و به راحتی در منزل قابل  تهیه و استفاده‌اند.

 :: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ دی۱۳۹۰ |
نوشته شده توسط : ADMIN


بیماری اسکلرودرمی (Scleroderma) یک بیماری بافت همبند است که شامل تغییرات در پوست، عروق خونی، عضلات و اعضای داخلی می باشد.


اسکلرودرمی

این یک بیماری خودایمنی می باشد. سیستم ایمنی بدن به اشتباه، به بافت های سالم بدن حمله کرده و آنها را از بین می برد.

 

علل اسکلرودرمی

در افراد مبتلا به این بیماری، ماده ای به نام کلاژن در پوست و دیگر اعضا ساخته و جمع می شود.

این بیماری معمولا در سنین 30 تا 50 سالگی دیده می شود. زنان بیشتر در معرض این بیماری قرار می گیرند.

برخی از افراد مبتلا، سابقه تماس با گرد و غبار سیلیس و کلراید پولی ونیل را دارند.

این بیماری توسط دیگر بیماری های خودایمنی دیگری مثل لوپوس، پخش و گسترش می یابد.

 :: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ دی۱۳۹۰ |
نوشته شده توسط : ADMIN


واریس می تواند در هر قسمت بدن ایجاد شود، اما در قسمت های پایینی بدن متداول تر است.


واریس پا

سیاهرگ، یک رگ خونی است که خون را در تمام نقاط بدن حمل می کند. به طور طبیعی، این سیاهرگ ها کار خود را مانند یک دستگاه پمپ سالم و خوب روغنکاری شده انجام می دهند، اما گاهی اوقات این رگ ها، شکسته شده و جریان خون غیرعادی خواهد شد.

 

مطمئن هستم که اکثر ما کسانی را می شناسیم که در قسمت های پایین و قوزک پا دچار گشاد شدن و پیچیده شدن رگ های خونی هستند که واریس نام دارد.

 

واریس می تواند در هر قسمت بدن ایجاد شود، اما در قسمت های پایینی بدن متداول تر است.

 

علل واریساین سیاهرگ ها ممکن است به خاطر عوامل ژنتیکی به این صورت درآیند، اما این تنها دلیل آن نیست.

از عوامل مهم در بروز واریس می توان به بارداری و یا ایستادن های طولانی مدت اشاره کرد

چاقی نیز می تواند در این زمینه نقش داشته باشد. فشار ناشی از وزن اضافه نیز می تواند منجر به ایجاد واریس و شکسته شدن رگ های خونی شود.

 :: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ دی۱۳۹۰ |
نوشته شده توسط : ADMIN

 
درد، ساده‌ترين علامتي است كه فرد را متوجه وجود مشكل در يك ناحيه از بدنش مي‌كند. از ميان انواع و اقسام دردها، دردهاي ناشي از بيماري‌هاي پانكراتيت و آنمي، از جمله دردهاي شايعي هستند كه وجود اين بيماري‌ها را آشكار مي‌كنند.

پانكراتيت: مي‌گويند هر كس پانكراتيت را شناخته باشد، پزشكي را شناخته است. شيوع اين بيماري در جامعه 5 درصد و مرگ و مير آن حدود يك تا يك و نيم‌ درصد است. شايع‌ترين علت آن در ايالات متحده، الكل و در كشورهاي اروپايي، سنگ كيسه صفراست. عفونت ويروسي، داروها، علل متابوليك، بيماري‌هاي بافت همبند، انسداد توموري و وراثت، ديگر عوامل ايجاد اين بيماري هستند كه به دو شكل حاد و مزمن بروز مي‌كند.

دل درد، علامت شايع پانكراتيت حاد است و درد خفيف تا شديد همچون سوزش مداوم در ناحيه اپي‌گاستريك از نشانه‌هاي آن است. درد به ناحيه پهلوها و قفسه سينه انتشار پيدا نمي‌كند. بيماران اغلب ظاهري بيمار و عصبي دارند. آنان دچار تاكيكاردي (غيرطبيعي شدن ضربان قلب)‌ و هيپوتانسيون (كم فشاري خون)‌ هستند. تب خفيف هم اغلب در اين بيماران مشاهده مي‌شود.

درد بيمار با دراز كشيدن تشديد مي‌يابد و بيمار ترجيح مي‌دهد به حالت نشسته باشد و به سمت جلو خم شود. علاوه بر علائم فوق، بيماران دچار تهوع و استفراغ و بي‌اشتهايي هم مي‌شوند و امكان دارد، درد منتشر شكمي نيز داشته باشند. بيماري‌هاي مختلف بسياري مي‌توانند در تشخيص پانكراتيت اختلال ايجاد‌ كنند.

بيماري‌هايي چون زخم‌ معده پاره شده، كوله سيستيت حاد، انسداد روده، سنگ كليه، آنفاركتوس ميوكارد، آنفاركتوس مزانتريك، كتواسيدوزيس و پنوموني بعضي بيماري‌هاي بافت همبند همانند PAN، SLE و هرپس زوستر هم مي‌توانند از علائم پانكراتيت برخوردار باشند. اين مساله در طي درمان، ناتواني در تشخيص شدت بيماري و درمان نشدن كامل عوارض خارج از پانكراس بيماري را سبب خواهد شد.

پانكراتيت مزمن هم به دلايل مختلفي ازجمله مصرف الكل، سنگ كيسه صفرا، مصرف مداوم دارو، ضربه شكم، بيماري‌هاي وراثتي مانند كمبود آنتي‌تريپسين و سيستميك فيبروزيس، عفونت‌هاي ويروسي ناهنجاري‌هاي پانكراس و روده و هيپرليپيدميا پديد مي‌آيند. در اين بيماري اغلب دل‌درد وجود دارد كه تشديد و تضعيف مي‌شود، اما درد با مصرف الكل و غذاي چرب كاهش مي‌يابد.

دل‌درد شايع‌ترين علامت اين بيماران است كه از مقدار ضعيف تا متوسط مشاهده مي‌شود.:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۷ دی۱۳۹۰ |
نوشته شده توسط : ADMIN

 
در نظر بسياري از افراد، بلند قد بودن يك صفت مطلوب محسوب مي‌شود، بخصوص والديني كه خود كوتاه قد هستند، پيوسته به دنبال راهي براي بلند قد شدن كودكانشان هستند. به طور كلي رشد قدي يك موضوع چند فاكتوري است، در حالي كه ميزان قد افراد بستگي به ژنتيك دارد و ژن‌هاي بسياري مانند ژن‌هاي توليدكننده هورمون رشد،‌ ژن‌هاي گيرنده‌هاي خارجي سلول‌ها براي هورمون رشد، ژن‌هاي تناسب استخواني، ژن‌هاي تنظيم زمان آزادسازي هورمون و ساير عوامل رشد در اين رابطه دخيل هستند.

عوامل محيطي شامل تغذيه در دوران بارداري، در معرض سيگار و الكل قرارگرفتن پيش از تولد، نوبت تولد (معمولا بچه‌هاي دوم بلندتر از بچه‌هاي اول هستند)‌ و وضعيت كلي سلامت و تغذيه در طول سال‌هاي رشد و خواب كافي (حداقل 10 ساعت در شب براي كودكان)‌ از جمله عواملي هستند كه باعث مي‌شوند افراد به حداكثر پتانسيل قدي خود برسند.

تغذيه كودكان در سنين مختلف رشد

از 6 ماهگي كودكان علاوه بر شير به تدريج نياز به غذاهاي ديگري براي رشد پيدا مي‌كنند. بهتر است قد و وزن كودكان از بدو تولد تا 3 سالگي به طور ماهانه و پس از آن به صورت سالانه اندازه‌گيري و اعداد ثبت شده روي نمودار رشد مشخص شود تا صدك‌هاي مربوط به رشد كودك به دست آيد و به اين ترتيب با كودكان همسن و سال مقايسه شود. به عنوان مثال در اين محدوده سني اگر كودك پسر شما در صدك شصتم قد باشد، از 40 درصد پسران همسن خود بلندتر است و اگر هم صدك قد و هم وزن پاييني داشته باشد، تنها به مفهوم اين است كه از حد متوسط پايين‌تر است و نه اين كه لزوما مشكل قدي دارند. كودكي كه يك يا 2 ماه به حد كافي وزن‌گيري نمي‌كند، ممكن است نياز به وعده‌هاي غذايي و كالري بيشتري داشته باشد. غذاهايي كه مي‌توانند به رشد كودكان كمك كنند عبارتند از گوشت، ماهي، محصولات لبني، حبوبات و غلات، مغزهاي گياهي و به طور كلي انواع غذاهايي كه پروتئين، آهن و روي بالايي دارند و نيز حاوي اسيدهاي چرب ضروري هستند. همچنين انواع سبزيجات مانند اسفناج و كلم، مواد مغذي مانند كلسيم، منيزيم و پتاسيم را براي رشد بيشتر قد در اختيار كودك مي‌گذارند.

گفتني است، غذاي پرچرب و فرآيندشده يا اسنك‌هاي قندي نمي‌توانند به تنهايي ويتامين‌ها، مواد معدني و ساير مواد مغذي را تامين كنند و ممكن است تنها باعث افزايش وزن كودك بدون رشد مناسب قدي ‌شوند.

در اين ميان، بيماري‌هاي سيستميك و اختلالاتي نيز وجود دارند كه مي‌توانند باعث كاهش رشد و كوتاهي قد شوند، به عنوان مثال اختلالات روده‌اي مانع از جذب كافي مواد مغذي و كاهش دريافت انرژي از غذا مي‌شوند و بنابراين مي‌توانند بر رشد كودك تاثير بگذارند. همچنين بيماري‌هاي كليوي، ريوي و قلبي نيز ممكن است منجر به كاهش رشد ناشي از دريافت ناكافي مواد مغذي يا تشكيل مواد زائد در بدن شوند. كودكان ديابتي هم در صورتي كه قند خونشان نزديك به حد نرمال نگه داشته نشود به اين مشكلات دچار مي‌شوند. همچنين كودكاني كه در معرض استرس‌هاي شديد يا ضربه‌هاي عاطفي قرار دارند نيز ممكن است دچار كندي رشد شوند. كودك پس از يك بيماري، نياز به دريافت غذاي بيشتري دارد تا مجددا افزايش وزن پيدا كند. در اين رابطه، دريافت ميزان كافي غذاهاي حاوي ويتامين A مانند تخم‌مرغ، سبزيجات سبزبرگ، محصولات لبني، جگر و ميوه‌هاي به رنگ زرد و نارنجي ضروري است و در صورت نياز مي‌توان هر 4 تا 6 ماه از مكمل‌هاي ويتامين A استفاده كرد. كودكان از بين 6 تا 12 سالگي با آهنگ يكنواخت 5/2 اينچ (35/6 سانتي‌متر)‌ در سال رشد مي‌كنند. بنابراين اگر كودك به طور ثابت در صدك شصتم قد قرار داشت و سپس به صدك چهلم تنزل پيدا كرد، ممكن است يك مشكل قدي داشته باشد. دختران به طور متوسط از سن 8 تا 13 سالگي شروع به بالغ شدن مي‌كنند و بين 10 تا 14 سالگي به يك جهش رشدي مي‌رسند و پس از اولين عادت ماهيانه، يك يا 2 اينچ بيشتر رشد مي‌كنند و پسران معمولا از 10 تا 13 سالگي شروع به بالغ شدن مي‌كنند و در 16 سالگي به قد بزرگسالي‌شان مي‌رسند. رشد معمولا بين 16 و 18 سالگي متوقف مي‌شود. تصويربرداري از دست يا زانو با اشعه ايكس به پزشك امكان مي‌دهد تكامل استخوان‌ها (سن استخواني)‌ را بررسي و برآورد كند تا مشخص شود چقدر از رشد بالقوه (پتانسيل رشد)‌ باقي مانده است.

اختلالات رشد را جدي بگيريد:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۷ دی۱۳۹۰ |
نوشته شده توسط : ADMIN
جام جم آنلاين: فعاليت مناسب و سالم كبد براي زنده ماندن انسان امري حياتي است، چون كبد يكي از مهم‌ترين وظايف يعني خارج كردن سموم از بدن را بر عهده دارد.
 

 علاوه بر دفع سموم، كبد همچنين به بدن ما امكان مي‌دهد كه مواد مغذي و حياتي را از غذاهايي كه مي‌خوريم، جذب كند. با توجه به اين وظايف مهم، مراقبت از كبد ضروري و بسيار حائز اهميت است.

در اين نوشتار چند توصيه مهم و اثرگذار مطرح شده كه به فعاليت مناسب كبد و همچنين پيشگيري از بيماري و نارسايي كبد كمك مي‌كند.

ـ‌ حتما وزن خود را كنترل كنيد،  چون چاقي و اضافه وزن از عوامل مهم بروز بيماري كبد چرب  است.

ـ حتما واكسن‌هاي مربوط به بيماري‌هاي مختلفي را كه روي كبد تاثير مي‌گذارند، تزريق كنيد. واكسن‌هاي موجود براي اين منظور شامل هپاتيت A و B هستند. اين واكسن‌ها براي اكثر مردم در دسترس هستند؛ اما تزريق آنها براي افرادي كه سيستم ايمني بدن آنها به دلايل مختلف ضعيف شده، ضروري است.

ـ‌ از عوارض داروهايي كه مصرف مي‌كنيد حتما مطلع شويد. برخي داروها مثل استامينوفن اگر به طور صحيح استفاده نشوند سطح سموم موجود در كبد را افزايش مي‌دهند.

 به گفته كارشناسان كلينيك كليولند، مصرف بيش از حد استامينوفن مهم‌ترين عامل نارسايي شديد كبدي است؛ بنابراين قبل از مصرف هر دارويي حتي داروهاي غيرنسخه‌اي (OTC) با پزشك مشورت كنيد.

ـ‌ روابط جنسي نامشروع و كنترل نشده از عوامل جدي ابتلا به هپاتيت B و C هستند كه در نهايت كبد را مورد حمله قرار مي‌دهند. ويروس هپاتيت وارد سلول‌هاي كبدي مي‌شود و در آنجا تكثير مي‌كند.

ـ‌ از سموم استنشاقي پرهيز كنيد. كبد مواد سمي را از بدن خارج مي‌كند به همين ترتيب تماس زياد با اين مواد مي‌تواند فعاليت كبد را مختل كرده و كاهش دهد. براي حفاظت از كبد از قرار دادن آفت‌كش‌ها و ساير مواد شيميايي سمي به طور مستقيم روي پوست جدا خودداري كنيد. هنگام استفاده از اسپري‌هاي شيميايي بايد از ناحيه‌اي استفاده كنيد كه هوا به خوبي تهويه شود و ماسك صورت را نيز فراموش نكنيد.(ايسنا):: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : دوشنبه ۵ دی۱۳۹۰ |
نوشته شده توسط : ADMIN

 


خار پاشنه‌ پا، یک زایده‌ استخوانی‌ در پاشنه‌ پا است که‌ باعث‌ بروز درد و مشکلاتی ‌در راه‌ رفتن‌ می شود و بهتر است فرد علائم و علت آن را بشناسد.


خار پاشنه پا

خار پاشنه در اثر التهاب فاسیای کف پا (یک نوع رباط) ایجاد می‌شود که این امر سبب درد پاشنه می‌شود.

فاسیای کف پا، یک باند پهن است که در کف پا از پاشنه تا انگشتان پا کشیده می‌شود. التهاب طولانی مدت فاسیا می‌تواند باعث رسوب کلسیم در محل اتصال فاسیا به پاشنه پا شود. تجمع کلسیم به تنهایی دردناک نیست و درد، ناشی از کشیدگی فاسیا است.

 :: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : دوشنبه ۷ آذر۱۳۹۰ |
نوشته شده توسط : ADMIN


یکی از راه‌های مقابله با این بیماری تغییر در رژیم غذایی و سبک زندگی است که کاهش وزن می‌تواند باعث بهبود شاخص‌هایی چون قند خون، چربی خون و انسولین گردد. کاهش وزن به میزان 5 تا 10 درصد می‌تواند منجر به بهبود شرایط شود.

میوه و سبزی

سندرم (نشانگان) تخمدان پلی‌کیستیک یک عارضه شایع در میان دختران جوان و خانم‌ها می‌باشد. از هر 10 زن یک نفر به این بیماری مبتلاست. این نشانگان در حقیقت یک اختلال هورمونی است که می‌تواند باعث بی‌نظمی در قاعدگی، رشد موهای زاید و آکنه و حتی ناباروری شود و دارای شدت‌های متفاوت در افراد مختلف است. از آنجا که معمولاً دارای بیش از یک علامت است به آن نشانگان گفته می‌شود.

 

در زنان مبتلا به تخمدان پلی‌کیستیک چه اتفاقی می‌افتد؟

در این خانم‌ها میزان هورمون LH به طور معمول بالاتر از زنان سالم است و همچنین سطح آن از میزان FSH بالاتر می‌باشد، بنابراین در این خانم‌ها افزایش شدید LH که منجر به آزادسازی تخمک شود، وجود ندارد و به همین علت معمولاً تخمک‌گذاری در آن‌ها اتفاق نمی‌افتد، بنابراین سیکل‌های عادت ماهانه در خانم‌های مبتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک بسیار نامرتب بوده و گاه هرگز خونریزی ماهانه ندارند.

از آنجا که افراد مبتلا به این اختلال با احتمال بیشتری نسبت به خانم‌های سالم دچار بیماری‌های دیابت، قلبی- عروقی و سرطان رحم می‌شوند، درمان هر چه زودتر باعث کاهش خطر بیماری و مرگ و میر در آن‌ها می‌شود.

سعی کنید سبزی‌ها، میوه‌ها، حبوبات، غلات سبوس‌دار، ماهی و یا گوشت بدون چربی، آجیل و مغزها را در رژیم غذایی روزانه خود جای دهید

یکی از راه‌های مقابله با این بیماری تغییر در رژیم غذایی و سبک زندگی است که کاهش وزن می‌تواند باعث بهبود شاخص‌هایی چون قند خون، چربی خون و انسولین گردد. کاهش وزن به میزان 5 تا 10 درصد می‌تواند منجر به بهبود شرایط شود.

علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک

1)‌ قاعدگی بی‌نظم مثلاً ایجاد فاصله بسیار زیاد بین دو پریود یا کوتاه شدن بیش از اندازه این زمان

2)‌ افزایش رشد مو در روی صورت و نقاط دیگر بدن که به آن پرمویی یا هیرسوتیسم می‌گویند.

3)‌ افزایش وزن و مشکل در کاهش وزن

4) تکه‌هایی از تیرگی پوست در پشت گردن و مناطق دیگر بدن که به آن آکانتوزیس نیگریکانس گفته می‌شود.

5)‌ افزایش قند خون، انسولین خون و افزایش مقاومت به انسولین و نیز تستوسترون در خون

 

مروری بر یک سیکل طبیعی عادت ماهانه

1)‌ سیکل پریود زمانی آغاز می‌شود که مغز هورمون‌های FSH و LH را به تخمدان‌ها می‌فرستد. افزایش یکباره میزان LH به تخمدان‌ها پیغام آزادسازی تخمک را می‌دهد.

2)‌ تخمک آزادشده در طول لوله‌های فالوپ حرکت کرده و به سمت رحم می‌رود. پروژسترون آزادشده از تخمک باعث افزایش ضخامت دیواره رحم می‌شود.

3)‌ چنانچه تخمک با اسپرمی لقاح پیدا نکند، دیواره رحم ریزش پیدا می‌کند و عادت ماهانه آغاز می‌گردد.

4)‌ پس از تمام شدن دوره ماهانه، مجدداً سیکل فوق آغاز می‌شود.

غذاهای سالم، کاهش وزن

توصیه‌های غذایی و سبک زندگی

* سعی کنید وزن خود را کاهش دهید.

*‌ برای کاهش وزن شما باید دریافت کالری خود را کم کنید.

*‌ دریافت غذاهای کربوهیدراتی نظیر نان، برنج، ماکارونی و سیب‌زمینی را نسبت به قبل کمتر نمایید.

*‌ دریافت غذاهای غنی از فیبر نظیر سبزیجات، میوه‌ها و حبوبات را افزایش دهید.

*‌ مراقب چربی دریافتی به خصوص چربی‌های اشباع باشید.

*‌ مصرف غذا در وعده‌های بیشتر ولی در سهم‌های کوچک‌تر به کنترل قند خون شما کمک می‌کند.

*‌ تعادل را در مصرف انواع مواد غذایی رعایت کنید.

*‌ برای پیشگیری از بروز دیابت، سعی کنید هر هفته حداقل 150 دقیقه ورزش با شدت متوسط تا شدید داشته باشید.

*‌ تا حد امکان غذاهای تازه مصرف کنید و از مصرف غذاهای نمک‌سود شده، کنسروی و دودی خودداری نمایید.

*‌ سعی کنید سبزی‌ها، میوه‌ها، حبوبات، غلات سبوس‌دار، ماهی و یا گوشت بدون چربی، آجیل و مغزها را در رژیم غذایی روزانه خود جای دهید.

*‌ اگر تاکنون دریافت فیبر غذایی بسیار کمی داشته‌اید، سعی کنید به تدریج بر میزان آن بیفزایید. اضافه شدن تدریجی فیبر باعث می‌شود از ابتلا به ناراحتی گوارشی حاصل از دریافت زیاد فیبر جلوگیری گردد.

*‌ غذاهای فیبردار شامل انواع سبزی‌ها، میوه‌ها و حبوبات را می‌توان به روش‌های مختلفی در غذای اصلی، سالاد و یا میان‌وعده مصرف کرد. از راه‌های مختلف فیبر دریافتی خود را افزایش دهید.

* قند، شکر و شیرینی را تا حد امکان از رژیم غذایی روزانه خود حذف کنید و به جای آن دریافت کربوهیدرات‌های پیچیده و غلات سبوس‌دار را افزایش دهید.

اگر تاکنون دریافت فیبر غذایی بسیار کمی داشته‌اید، سعی کنید به تدریج بر میزان

آن بیفزایید. اضافه شدن تدریجی فیبر باعث می‌شود از ابتلا به ناراحتی گوارشی حاصل از دریافت زیاد فیبر جلوگیری گردد

* از مصرف غذاهای فرآیندشده تا حد امکان خودداری نمایید.

* نمک دریافتی خود را کاهش دهید و به جای آن از ادویه‌ها و چاشنی‌های دیگر نظیر آب‌لیموی تازه و گیاهان معطر استفاده کنید.

*‌ تا حد امکان از لبنیات کم‌چرب استفاده نمایید.

*‌ در هفته دو تا سه بار ماهی مصرف کنید.

*‌ به جای سرخ کردن مواد غذایی با روغن، آن‌ها را کباب‌پز، بریان، فرپز یا آب‌پز نمایید.

*‌ پروتئین نقش مهمی در ثبات قند خون دارد. سعی کنید در هر وعده غذایی یک منبع پروتئینی نظیر گوشت، ماهی، مرغ، لبنیات، تخم مرغ و یا آجیل بگنجانید.

*‌ جهت تنظیم یک برنامه غذایی مناسب با شرایط زندگی و ترجیحات خاص غذایی به یک مشاور تغذیه مراجعه نمایید.:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ آبان۱۳۹۰ |
نوشته شده توسط : ADMIN
 
 
 
جام جم آنلاين: گاهي بيش از دو ساعت طول مي‌كشد تا فردي كه به رختخواب رفته، بخوابد، اين در حالي است كه گاهي اين افراد به قدري خسته مي‌شوند كه خوابيدن براي آنها به منزله دستيابي به يك موفقيت براي رسيدن به آرامش تلقي مي‌شود.

گروهي ديگر از افرادي كه به بي‌خوابي مبتلا هستند برخلاف گروه اول زود به خواب مي‌روند، اما پس از مدت كوتاهي بيدار مي‌شوند و تا صبح پلك روي هم نمي‌گذارند.

اين در حالي است كه خواب كافي و آرام در ايجاد توانايي لازم براي انجام فعاليت‌‌هاي روزانه نقش بسيار مهمي دارد و در شرايطي كه شما در طول يك شبانه‌روز به اندازه كافي خوابيده باشيد،‌ سيستم طبيعي بدن يا به عبارتي سيستم گوارش، تنفس و ضربان قلب بدون مواجه‌ شدن با هرگونه تنش، قادر به فعاليت خواهد بود.

در واقع فردي كه خواب كافي نداشته باشد حتي توانايي لازم براي استفاده از نيروي تفكر و حافظه را نيز نخواهد داشت. يكي از بهترين راه‌ها براي درمان بي‌خوابي اين است كه براي مدت زماني مشخص، ساعت معيني را براي رفتن به رختخواب اختصاص دهيد.

همچنين بهتر است در طول روز از نوشيدن قهوه و مواد ديگري كه حاوي كافئين هستند خودداري كنيد، چرا كه اين گروه از نوشيدني‌ها مي‌توانند عامل موثري در بي‌خوابي باشند. اگر شما هم به مشكل بي‌خوابي مبتلا هستيد توصيه مي‌كنيم غذاي مختصري به عنوان وعده شام بخوريد. البته نوشيدن يك ليوان شير گرم يا حمام‌رفتن پيش از خواب نيز مي‌تواند نقش مهمي در تجربه يك خواب آرام شبانه داشته باشد.

به طور كلي برخي عوامل مثل تماشاي فيلم‌هاي هيجان‌انگيز پيش از خوابيدن نيز مي‌توانند شما را بي‌خواب كنند. به افرادي كه به بي‌خوابي مبتلا هستند توصيه مي‌شود هيچ‌گاه در طول روز نخوابند چراكه در اين صورت احتمال اين كه شب بتوانند زودتر به خواب بروند بيشتر خواهد بود.

يكي از بهترين راهكارها براي مقابله با بي‌خوابي اين است كه اگر پس از گذشت 10 تا 15 دقيقه پس از رفتن به رختخواب نتوانستيد به خواب برويد، از اتاق خواب بيرون بياييد و پس از چند دقيقه دوباره به رختخواب برويد.

چراكه افرادي كه ساعت‌ها در رختخواب دراز مي‌كشند تا بتوانند بخوابند بيشتر به سلامت جسماني و ذهني خود آسيب مي‌رسانند و بدن آنها نيز پس از مدتي به ساعت‌ها بيدارماندن پيش از به خواب‌رفتن عادت مي‌كند.:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ آبان۱۳۹۰ |
نوشته شده توسط : ADMIN
نفخ

این مشکل هر چند آزاردهنده و ناجور است، ولی اغلب نشان دهنده‏ی بیماری جدّی نیست.

توصیه ها:

1- آهسته و آرام غذا بخورید. هر چقدر آرام‏تر غذا بخورید، هوای کمتری همراه با آن می‏بلعید.

2- در خوردن مواد غذایی نفاخ احتیاط کنید، یعنی سعی کنید این مواد را کمتر مصرف کنید، مثل پیاز، تربچه، لوبیا، نخود، کلم، فلفل دلمه‏ای، گندم و سبوس گندم.

3- هنگام خوردن غذاها مراقب باشید که بعد از خوردن کدام یک دچار نفخ معده می‏شوید تا آن را از برنامه غذایی خود حذف کنید.

4- با مراجعه به پزشک اطمینان حاصل کنید که «عدم تحمل لاکتوز» ندارید، زیرا اگر این مشکل را داشته باشید، با خوردن شیر و سایر لبنیات، دچار نفخ و ناراحتی معده خواهید شد. در این عارضه، به دلیل فقدان یا کمبود آنزیم لاکتاز در بدن، قند لاکتوز موجود در شیر به درستی هضم و جذب نمی شود و فرد دچار دل پیچه می شود. لاكتاز، آنزیم هضم كننده قند شیر( لاكتوز) است.

5- اگر دچار عدم تحمل لاکتوز هستید، ولی دلتان می‏خواهد شیر و لبنیات مصرف کنید، می‏تواند از انواع بدون لاکتوز آنها (مثل شیر بدون لاکتوز) بخورید، یا آنزیم لاکتاز (به صورت دارو یا مکمل) را تحت نظر پزشک مصرف کنید.

نفاخ

6- مواد غذایی غنی از فیبر (مثل سبزی ها، میوه ها، حبوبات، نانو غلات سبوس دار) را به تدریج وارد برنامه غذایی خود کنید، زیرا تغییر ناگهانی برنامه غذایی از فیبر کم به فیبر زیاد باعث افزایش تولید گاز و نفخ می‏شود.

7- غذاهای چرب را کم مصرف کنید.

8- مواد غذایی حاوی قند مصنوعی (مثل نوشابه رژیمی یا آدامس بدون قند) را خیلی کم مصرف کنید یا اصلاً نخورید، زیرا عدم جذب آنها، باعث تولید نفخ می‏شود.

9- در مورد خرید و مصرف داروهای بدون نسخه‏ای که با تجزیه قند موجود در حبوبات باعث کاهش نفخ می‏شوند، با دکتر داروساز داروخانه مشورت کنید.

10- خوردن کمی عرق نعنا بعد از مصرف مواد غذایی نفاخ می‏تواند در بهبود نفخ موثر باشد.:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ آبان۱۳۹۰ |
نوشته شده توسط : ADMIN

وقتي مي‌خنديم چه اتفاقي مي‌افتد؟ چرا خوشحالي را با همه وجودمان احساس مي‌كنيم؟ وقتي يك شوخي جالب مي‌شنويم، چرا ناگهان تمام عضلاتمان به طور ريتميك منقبض مي‌شوند؟ و...

محققان كالج ويليام و مري در شهر ويليامزبورگ آمريكا و دانشمندان واترلو كانادا به بررسي و آزمايش روي گروهي كه مدام در حال خنده و شادي بودند پرداختند و به نتايج مهمي دست يافتند و به اين ترتيب تاثير خنده بر سيستم‌هاي مختلف بدن و واكنش‌هاي آن هنگام خنده را مشخص كردند.

تحقيقاتي كه در اين زمينه انجام شده از فوايد خنده و تاثير آن بر وضعيت بدن حكايت دارند. به طوري كه گفته مي‌شود با خنده‌درماني بيشتر بيماري‌ها ازجمله انواع سرطان‌ها، كيست‌ها، تومورها و... را مي‌توان بهبود بخشيد. محققان همچنين به اين نتيجه رسيده‌اند كه شوخي و خنده، بخش‌هاي مختلف مغز را به فعاليت وامي‌دارد و نقاط مختلف مغز را فعال مي‌كند.

به طور كلي بايد گفت خنده از ته دل تسكين‌دهنده بيماري‌هاست و به كمك خنده، سيستم‌هاي مهم بدن فعال‌تر مي‌شوند.

سيستم ايمني بدن:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : جمعه ۱۳ آبان۱۳۹۰ |
نوشته شده توسط : ADMIN

 

تا حالا عرق از سر، صورت و دست تان چکیده است؟ آن قدر که کلافه شده اید و حتی گاهی نیز در مقابل دیگران خجالت هم کشیده اید؟ احتمالا بسیاری از ما در فصل تابستان این مورد را تجربه کرده ایم. تعریق زیاد، ناراحتی شایعی است که در بسیاری از افراد معمولی هم دیده می شود، تنها بعضی از افراد بیشتر از دیگران عرق می کنند و بعضی ها غدد عرق شان با کمترین تحریک، فعال می شود. چنین تعریقی بیشتر در جوانان و افراد میانسال دیده می شود، در واقع وقتی دمای بدن افزایش می یابد، این عرق کردن نوعی مکانیسم دفاعی بدن است، بنابراین اینگونه جا افتاده است که تعریق بیشتر در فصول گرم است اما بعضی از افراد حتی در فصول سرد سال نیز تعریق زیادی دارند. دکتر امیرهوشنگ احسانی، متخصص پوست و مو هر آنچه لازم است درباره تعریق و راه های درمان آن بدانید در این مطلب به شما می گوید.

عرق بدن انسان بو ندارد و بدبو نیست ولی تعریق در مناطق خاصی از جمله زیر بغل و کشاله ران بوی بد می گیرد و این به دلیل میکروب های خاصی است که در چین های پوست یعنی زیر بغل و کشاله ران وجود دارد و عرق را تجزیه می کنند و تجزیه عرق باعث به وجود آمدن یک بوی بد می شود و در نتیجه فرد احساس ناخوشایندی پیدا می کند.برای افرادی که به شکل بدبویی تعریق پیش می آید باید داروهایی تجویز شود که هم میزان عرق را کم کند و هم میزان میکروب های سطح پوست را کاهش دهد تا تجزیه عرق پیش نیاید و بویش آزاردهنده نشود. البته در کنار این درمان ها شست وشوهای مکرر و استفاده از صابون های آنتی باکتریال هم موثر است.

● چه زمانی برای تعرق به پزشک مراجعه کنید؟

بعضی افراد تقریبا در بیشتر سال دچار تعریق می شوند اگر در این حالت تمام بدن به طور مداوم عرق کند، بهتر است که بررسی های پزشکی انجام شود، یعنی باید به لحاظ مسائل داخلی مورد معاینه قرار بگیرند. مهم ترین تست در این حالت تست های تیروئیدی است به خصوص از نظر پرکاری عملکرد تیروئید.

ولی تعریق بعضی از افراد به طور منطقه ای است یعنی مناطق خاصی از بدن شان است که به طور مداوم عرق می کند، بعضی کف دست های شان، زیر بغل، کف پاهای شان و بعضی دیگر پیشانی شان. این افراد به طور بیمار گونه ای حتی زمانی که هوا چندان هم گرم نیست عرق می کنند و خیلی اوقات این تعریق آنقدر شدید می شود که آزاردهنده می شود و در فعالیت های اجتماعی روزانه نیز اختلال به وجود می آورد. در این حالت اعصاب سمپاتیک فعالیت شان افزایش می یابد که باعث تحریک بیشتر فعالیت غدد عرق می شود و در نتیجه فرد دچار تعرق زیاد می شود و پزشک می تواند راه حل هایی را به این افراد پیشنهاد کند.

● برای کاهش عرق صورت چه کنید؟:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ مهر۱۳۹۰ |
نوشته شده توسط : ADMIN

كمردرد از شايع‌ترين دردهايي است كه شايد نتوان كسي را پيدا كرد كه تاكنون آن را تجربه نكرده باشد و به طور كلي دردي نام آشنا براي همه است و حدود 80 درصد از مردم براي يك بار هم كه شده اين درد را خواهند داشت و از هر 5 نفر، يك نفر در طول زندگي خود به كمردرد مبتلا مي‌شود. در دنياي امروز كه كارهاي اداري بيشتر شده و بيشتر مردم پشت ميز نشين شده‌اند، گويي ابتلا به كمر درد رواج بيشتري پيدا كرده است.

پشت‌ميز نشستن‌هاي طولاني مدت و بدون استراحت دادن به خود و رعايت نكردن اصول پشت ميزنشيني از عواملي هستند كه ممكن است شما را مستعد ابتلا به كمردرد نمايد. با توجه به اين كه ما روز به روز بيشتر به سمت كم تحركي و حتي بي‌تحركي مي‌رويم، پس بايد انتظار مشكلات متعاقب آن مانند كمردرد را نيز داشته باشيم. به عبارتي كمردرد دومين علت شايعي است كه شما را به مطب پزشك مي‌كشاند. كمردرد از آن دسته عارضه‌هايي است كه دلايل بي‌شماري را مي‌توان براي آن برشمرد، مانند بد نشستن، نشستن‌هاي طولاني مدت پشت ميز، بلند كردن اشياي سنگين بخصوص به‌طور غيراصولي و... اين عارضه هر فردي و در هر سني را ممكن است درگير كند.

امان از ميز و صندلي‌هاي نامناسب

با روي كار آمدن كامپيوتر، اين وسيله جاي خود را در اداره‌ها و حتي منازل باز كرده و كمتر جايي را مي‌توان تصور كرد كه بدون وجود اين دستگاه فعاليت كند. رونق كار كامپيوتر، پشت‌ميزنشيني را گسترش داده كه همين عامل باعث كاهش تحرك افراد شده است. از همه اينها كه بگذريم، اگر صندلي و ميز كاري هم كه در اداره و منزل مورد استفاده قرار مي‌گيرد شرايط استاندارد و مناسب خود را نداشته باشد، امكان ابتلا به بيماري‌هاي مرتبط همانند كمردرد فراهم خواهد بود.

به طور كلي‌، ميز و صندلي جزو مهم‌ترين وسايل اصلي يك اداره، محل كار يا دانشگاه محسوب مي‌شود كه نقش بسزايي در بروز كمردرد در كارمندان يا دانشجويان ايفا مي‌كند. بارها ديده شده كه عموما افرادي كه در اداره‌ها مشغول به كار هستند از كمردرد و بدن درد شكايت مي‌كنند و وقتي علت را جستجو مي‌كنيم به نامناسب بودن صندلي و ميز محل كار آنها مي‌رسيم. كارمندان به طور متوسط 8 ساعت از شبانه روز خود را پشت ميزهاي كار اداري مي‌گذرانند، بنابراين مي‌توان به اهميت دارا بودن ميز و صندلي مناسب براي كارمندان پي برد. بهبود كيفيت ميز و صندلي‌هاي اداره‌ها نه تنها بروز كمردرد را كاهش مي‌دهد بلكه باعث مي‌شود افراد احساس راحتي بيشتري كنند.

استفاده از ميز و صندلي‌هاي غير استاندارد علاوه بر كمردرد و آسيب وارد به كمر باعث ايجاد ناراحتي در سرشانه‌ها، گردن و پاها نيز مي‌شود. در كنار اينها، صندلي نامناسب موجب بروز مشكلات عديده‌اي همچون قرار گرفتن بدن در وضع نامناسب و كاهش گردش خون بدن مي‌شود كه هر دو عامل مي‌توانند باعث ايجاد كمردرد شديد در شما شوند. چنانچه قرار گرفتن در چنين وضعيتي در طولاني مدت ادامه يابد، نوعي تنش و فشار بيش از حد به ماهيچه‌هاي بدن وارد مي‌شود كه تكرار آن منجر به خستگي و كشيدگي مفرط بدن مي‌گردد. اين خستگي مفرط در ادامه عملكرد كارمندان را كاهش مي‌دهد. حدود 20 درصد از كارمندان مبتلا به كمردرد در محل كار خود دچار اين عارضه شده‌اند كه باعث مي‌شود يك‌چهارم از آنها بهره‌‌وري مطلوب خود را از دست بدهند.

ويژگي‌هاي يك ميز و صندلي استاندارد

صندلي از مهم‌ترين مولفه‌هاي تضمين سلامت جسم و جان شماست. هميشه صندلي‌اي را انتخاب كنيد كه ارتفاع آن به‌گونه‌اي باشد كه زاويه مفصل ران و ساق پاي شما 90 درجه باشد و كف پايتان كامل روي زمين قرار گيرد. يك صندلي ايده‌آل بايد قابل تنظيم براي افراد متفاوت باشد.:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۸ شهریور۱۳۹۰ |
نوشته شده توسط : ADMIN
ناگفته‌هايي از دلايل ايجاد بوي بد دهان و راه‌هاي برطرف كردن آنها

برخی از افراد به واسطه متصاعد شدن بوی نامطبوع دهانشان احساس خجالت و شرم مي‌كنند و درصدد پيدا كردن علت و درنهايت درمان آن بر مي‌‌آیند، اما بسیاری نیز نسبت به این موضوع بی‌تفاوت هستند، غافل از اين كه شاید این بوی ناخوشایند علاوه بر ايجاد ناراحتي در اطرافيان، علتی از بیماری‌های عفونی و گوارشی باشد. از آنجا که چگونگی درمان و بررسی علل ایجاد این عارضه برای ارتقاي سطح آگاهی عموم مردم بویژه در دوران کودکی بسیار مهم تلقی می‌شود، گفت‌وگویی با دکتر قاسم انصاری، متخصص دندانپزشکی کودکان و نوجوانان، استاد و عضو هیات علمی گروه دندانپزشکی کودکان دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انجام دادیم.

علت بوی بد دهان چیست؟:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۱ خرداد۱۳۹۰ |
نوشته شده توسط : ADMIN

 

استرس در شرایط بسیار متفاوتی از لحاظ جسمی یا روحی ایجاد می شود. این پدیده ممکن است در اثر اتفاقاتی ناخوشایند، خوشایند و یا تغییر در شرایط زندگی مثل بچه دار شدن به وجود آید. تأثیر استرس بر تولید شیر الزاماً مستقیم نیست، بلکه ممکن است در اثر آن، تداخل بسیار کمی بین رفتار و توجهات مادر و نیازهای کودک ایجاد شود. برای مثال ممکن است مادر به دلیل محدودیت های زمانی یا عدم آگاهی از نیازهای کودکش به میزان کافی به کودک شیر ندهد که باعث گرسنه ماندن و بی قراری کودک و نیز کاهش میزان تولید شیر مادر می شود.

مهم ترین نکته برای ادامه ی 

شیردهی  بدون مشکل، در نظر گرفتن نیازهای کودک  است. ادامه ی شیردهی حتی در شرایط پرتنش نیز ضروری است.

بسیاری از مادران حتی در هنگام مرگ ناگهانی همسر و یا یکی از افراد فامیل موفق به ادامه ی شیردهی شده اند و مادرانی که کودک خود را در دوران شیردهی از دست داده اند به دلیل ادامه ی ترشح شیر دچار مشکلاتی مثل احتقان و التهاب پستان ها شده اند.

عملکرد بدن

یک بررسی دقیق در مورد مشکلات روحی در دوران بعد از زایمان نشان می دهد که ادامه ی شیردهی تأثیر بسزایی در ایجاد ارتباط روحی بین مادر و کودک و بهبودی حال مادر دارد.

علائم 

افسردگی  و عصبانیت  غالباً همراه با کاهش اعتماد به نفس  و ناتوانی در سازگاری با دیگران است و قطع شیردهی، بیشتر اوقات به دنبال این مسائل ایجاد می شود. مادرانی که یک مشکل روحی را تجربه می کنند ، برای ادامه ی شیردهی احتیاج به حمایت دارند که این حمایت باید تا زمان از شیر گرفتن کودک ادامه یابد.

شوک، ترس، نگرانی و استرس های مشابه

حتی در مواقعی که جریان شیردهی به خوبی پیش می رود، بروز وقایع خارجی ممکن است سبب تنش شود و تولید شیر را تحت تأثیر قرار دهد. از دست دادن یکی از افراد فامیل به ویژه همسر و یا یکی از فرزندان ، تنش بسیار بزرگی است. مشکلات مالی و زناشویی، مسافرت های کاری یا تغییر محل زندگی و یا بیماری فرزند دیگر ممکن است شرایطی را ایجاد کند که تولید شیر را کاهش دهد. برای مثال مراجعات متعدد به بیمارستان جهت عیادت یا مراقبت از یکی از افراد خانواده یا یکی از نزدیکان و داشتن مسئولیت مراقبت از خانواده، بیش از خودِ استرس سبب اختلال در شیردهی می شود. داروهایی که برای درمان بی خوابی در طی دوره ی سوگواری داده می شود می تواند شیوه مکیدن کودک را تحت تأثیر قرار دهد.

همچنین ترس و نگرانی دائمی واکنش خروج شیر را متوقف می کند. در مواقعی که تحمل استرس اجتناب ناپذیر است، باید راه حلی برای ادامه ی شیردهی پیدا کرد ؛ از جمله ::: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۰ خرداد۱۳۹۰ |
نوشته شده توسط : ADMIN

ساختمان کمر عبارت است از: مهره ها، دیسک بین مهره ها، رباط های اطراف ستون فقرات و دیسک، نخاع، اعصاب، عضلات کمر، لگن و پوست پوشاننده کمر.

کمردرد

ستون فقرات از چندین مهره تشکیل شده است. این مهره ها باعث حرکت می شوند. همچنین حفاظت از نخاع را بر عهده دارند.

نخاع شامل مجموعه ای از اعصاب است. این اعصاب از مغز تا پایین ستون فقرات کشیده شده اند.

دیسک ها مانند بالش در بین مهره ها می باشند. این دیسک ها، فشار را به حداقل ممکن می رسانند. قسمت مرکزی دیسک قابل پاره شدن می باشد و به همین دلیل می تواند موجب ناراحتی بافت عصبی و بروز سیاتیک گردد.

رباط ها یکی از قوی ترین بافت های نرم فیبری می باشند که استخوان ها را به هم می چسبانند. رباط ها باعث چسبندگی و ارتباط مهره ها به همدیگر و دیسک ها می شوند.

بسیاری از عضلات مربوط به خم شدن و چرخاندن کمر و حرکت دادن انتهای بدن، از طریق تاندون ها به ستون فقرات متصل می شوند.

کمر دارای وظایف متعددی می باشد، از جمله: حرکت بدن، حفاظت از بافت های بدن و حمایت از ساختمان بدن.

هنگامی که ایستاده ایم، پایین کمر، وزن بدن را تحمل می کند. هنگامی که خم میشویم و یا کمر را می چرخانیم، پایین کمر در حال حرکت می باشد. پس صدمه به ساختار بدن (مانند ستون فقرات، عضلات، تاندون ها و رباط ها) را می توان از طرز ایستادن و حرکت فرد تشخیص داد

حفاظت از بافت نرم سیستم عصبی و نخاع و لگن و شکم یکی از عملکردهای اساسی کمر می باشد.

 

دلایل شایع کمردرد:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۰ خرداد۱۳۹۰ |
نوشته شده توسط : ADMIN

مغز از پيچيده‌ترين اعضاي بدن انسان است به طوري كه هنوز هم بخش‌هايي از اين جعبه سياه انساني ناشناخته مانده است.گاهي با كوچك‌ترين ضربه وارده به مغز و خطرات ديگر، مشكلات جبران ناپذيري براي افراد پيش مي‌آيد كه حتي ممكن است جان آنها را به مخاطره بيندازد. دو پديده كما و مرگ مغزي كه مغز را تهديد مي‌كنند، جزو بحث برانگيزترين مساله‌هاي حال حاضر به شمار مي‌رود.

معمولا پزشكان به بازگشت افرادي كه به كما مي‌روند، علي‌رغم شرايط پيچيده مغزي و جسمي اميدوارند اما متاسفانه كساني كه دچار مرگ مغزي مي‌شوند، اميدي به زندگي دوباره ندارند. با وجود اين، خانواده افراد مبتلا به مرگ مغزي همواره به برگشت بيمار خود اميدوارند. ولي آيا واقعا مرگ مغزي به معناي پايان زندگي است يا اين كه نوعي كماي مغزي محسوب مي‌شود و مي‌توان به بهبود بيمار اميدوار بود؟

مغز به عنوان يك اندام پيچيده، نه تنها مركز تفكر آدمي و تنظيم كننده حركات ارادي است، بلكه حركات غير ارادي و ساير عملكردهاي حياتي بدن مانند شنوايي، بويايي، بينايي و لامسه، تنظيم حرارت بدن، فشار خون، تنفس و ضربان قلب را نيز تحت كنترل خود دارد.

كما يك وضعيت عصب شناسي است كه در پي آن بسياري از فعاليت‌هاي مغزي آسيب ديده و منجر به بيهوشي و كاهش بسياري از عكس العمل‌هاي اوليه و فعاليت‌هايي چون تنفس مي‌شود.اين وضعيت ممكن است به دلايلي چون آسيب وارده به مغز، خونريزي مغزي و ناهنجاري‌هايي از قبيل كاهش قند خون رخ دهد. از دلايل ديگر كما مي‌توان به مسموميت ناشي از مصرف زياد الكل، داروهاي باريبورات و اوپييوتيدها اشاره كرد.

كما در واقع حالتي از عملكرد مغزي به حساب مي‌آيد.مغز انسان در سطوح متفاوت هوشياري فعاليت مي‌كند و هر سطح به سطح ديگر پيوسته است.مغز در بالاترين حد عملكرد خود در وضعيت هوشيار و آماده باش قرار دارد و نسبت به انواع داده‌ها واكنش سريع نشان مي‌دهد.يك مرحله پايين‌تر، واكنش مغز كمتر مي‌‌شود و تا حدي اين واكنش ممكن است كم شود كه در مرحله آخر، مغز در حالت كما قرار ‌گيرد و هيچ‌گونه هوشياري از خود نشان ندهد. در واقع اين مرحله، مرحله پاياني پيش از مرگ مغزي است و معمولا بيمار پس از گذشت مدتي از حالت كما خارج مي‌شود و بهبود مي‌يابد.

گاهي افرادي كه به كما مي‌روند وارد:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : یکشنبه ۸ خرداد۱۳۹۰ |
نوشته شده توسط : ADMIN

پسوريازيس در زبان يوناني به معني خارش است و به يكي از مشكلات نسبتا شايع پوستي گفته مي‌شود كه افراد زيادي با آن درگير هستند. هرچند پسوريازيس به تنهايي باعث محدوديت فعاليت نمي‌شود، ولي به دليل ظاهر آزاردهنده فرد مبتلا يا درگيري مفاصل او با بيماري، ممكن است مشكلات متعددي بخصوص در فعاليت‌هاي اجتماعي ايجاد شود.

اين بيماري مي‌تواند نوجوانان را در سنين بلوغ بسيار آزار دهد و اثرات بدي روي اعتماد به نفس آنها بگذارد. از طرفي عوارض مفصلي اين بيماري جدي هستند و مفاصل بر اثر درگيري با اين بيماري دچار آسيب‌هاي جدي مي‌شوند.

پسوريازيس چگونه ظاهر مي‌شود

در حالت طبيعي پوست مدتي را براي تجديد و نوسازي خود نياز دارد ولي در پسوريازيس اين مدت بسيار كوتاه مي‌شود و اين حالت به صورت پوسته‌ريزي تظاهر مي‌يابد. پسوريازيس نوعي التهاب ژنتيك در پوست است كه در آن، كراتينوسيت‌هاي پوست (رنگدانه‌ها) بيش از حد معمول توليد مي‌شوند و تعادل بين توليد و تخريب سلول‌هاي پوستي به هم مي‌خورد. در اين حالت پوست دچار پوسته ريزي، قرمزي و ضخامت مي‌شود و ظاهري قرمز و برجسته پيدا مي‌كند. ضايعات پوستي مي‌تواند آرنج، پوست سر، تنه و محل‌هاي ديگر را درگير كند.

اين بيماري شدت و ضعف متفاوتي دارد. مثلا ممكن است كسي به آن مبتلا شود ولي از ابتلاي خود خبر نداشته باشد يا بيماري آنقدر شديد باشد كه فرد را دچار عوارض برگشت‌ناپذير وخيمي كند. افرادي كه به پسوريازيس دچار مي‌شوند، دوره‌هايي از عود و خاموشي بيماري را تجربه مي‌كنند. در دوره خاموشي، علائم فرد بهبود مي‌يابد ولي با تحريك‌هاي كوچك هم دوباره بروز مي‌كند.

اين بيماري از اواخر كودكي يا اوايل بزرگسالي شروع مي‌شود و از آنجا كه راه علاج قطعي ندارد، متاسفانه در سراسر زندگي ادامه مي‌يابد. خوشبختانه مي‌توان با درمان‌هايي از علائم آن خلاص شد. علائم اين بيماري طي بارداري خفيف‌تر مي‌شود. در اين بيماري در پوست فرد مختصرا برجستگي‌هايي با كناره‌هاي قرمز و متورم ديده مي‌شود، اين برجستگي‌ها از پوسته‌هاي نقره‌اي يا سفيد پوشيده مي‌شود. اين ضايعات قرمز رنگ به مرور رشد مي‌كنند و در عين وسيع‌تر شدن ترك مي‌خورند و دردناك مي‌شوند. ممكن است خارش اين نواحي فرد را آزار دهد. در چنين شرايطي، پوسته‌هاي بالايي براحتي جدا مي‌شوند، ولي پوسته‌هاي زيرين دردناك هستند و در صورت كنده شدن خونريزي مي‌كند.

در اين بيماري درگيري مفاصل نيز ديده مي‌شود؛ بخصوص اگر ضايعات پوستي روي مفاصل باشند، احتمال درگيري مفصلي بيشتر است. در واقع به نظر مي‌رسد شدت اين ضايعات با شدت درگيري مفصل زير آن متناسب باشد. اين بيماري باعث تغيير شكل ناخن‌ها مي‌شود و فرورفتگي‌هاي كوچكي در ناخن ايجاد مي‌كند.

دلايل بيماري پسوريازيس:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : جمعه ۳۰ اردیبهشت۱۳۹۰ |
نوشته شده توسط : ADMIN

بارداري، تولد نوزاد و مادر شدن مي‌تواند دوراني پر از شادي و شعف براي افراد خانواده بويژه مادر باشد. مسووليت مادر در اين ميان سنگين است، زيرا سلامت موجودي كه در درونش در حال شكل‌گيري است به طور كامل به توجه او بستگي دارد.اما دوران بارداري به ندرت بدون عارضه سپري مي‌شود و در بيشتر موارد ناراحتي‌ها و عوارض گوناگوني براي مادر پيش مي‌آيد كه شايع‌ترين آنها حالت تهوع و استفراغ است.

تهوع و استفراغ حاملگي در 50 تا 90 درصد بارداري‌ها اتفاق مي‌افتد كه به طور مشخص از هفته چهارم بارداري شروع مي‌شود و تا حدود 4 ماهگي (هفته 16) ادامه مي‌يابد. از آنجا كه علائم آن صبح‌ها شديدتر است به اين حالت، بيماري صبحگاهي نيز گفته مي‌شود هر چند ممكن است تا سر تا سر روز ادامه يابد. تهوع ممكن است همراه با ساير نشانه‌‌ها از قبيل خستگي، كج خلقي و اختلالات خواب همراه باشد.

علت استفراغ‌هاي حاملگي را بايد كجا جستجو كرد؟

علت ايجاد تهوع و استفراغ كاملا مشخص نيست اما به احتمال زياد تغييرات هورموني در دوران بارداري در پيدايش اين حالات بي‌تاثير نيستند.

در دوران بارداري هورمون پروژسترون در بدن افزايش مي‌يابد كه اين فرآيند به شل نگه داشتن عضلات رحم كمك كرده و در نتيجه از زايمان زودرس جلوگيري مي‌كند. اين افزايش هورمون مي‌تواند بر عضلات شكم و دستگاه گوارش نيز اثر گذاشته، آنها را شل كند. اين موضوع باعث زياد شدن اسيد معده و بروز حالت تهوع واستفراغ مي‌شود. از ديگر عوارض اين افزايش هورمون، افزايش قدرت حس بويايي و حساسيت به بو، پايين آمدن قدرت دفاعي بدن و تغييرات و بر هم خوردن توازن در مقدار قند خون و كمبود برخي از ويتامين‌ها هستند.

تهوع در حاملگي؛ خوب يا بد؟:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ فروردین۱۳۹۰ |
نوشته شده توسط : ADMIN

يكي از شايع‌ترين مشكلات مربوط به پا كه اكثر افراد با آن دست به گريبان هستند و گاه بي‌آن كه از اين مشكل خبر داشته باشند سال‌ها با آن زندگي مي‌كنند، صافي كف پاست. اين عارضه هم در كودكان و هم در افراد بالغ شايع است. حدود 20 درصد از افراد بالغ دچار صافي كف پا هستند. در اين وضعيت، قوس پا در يك يا هر دو پا صاف است. اين در حالي است كه اين قوس طبيعي در بيشتر افراد، فضايي در قسمت داخلي پا را شامل مي‌شود. البته ارتفاع اين قوس در افراد مختلف فرق مي‌كند. كودكان در سنين پايين اين قوس را ندارند. اين قوس بين سنين 3 تا 10 سالگي رفته رفته ايجاد مي‌شود.

صافي كف پا انواع مختلف دارد: صافي كف پاي بدون علامت و صافي كف پاي علامت‌دار. بيشتر كودكان داراي كف پاي صاف بدون علامت هستند. صافي كف پاي علامت‌دار به دو صورت قابل انعطاف و سخت تقسيم مي‌شود. نوع قابل انعطاف آن به گونه‌اي است كه در زمان ايستادن و زماني كه وزن بدن روي پاها قرار مي‌گيرد، كف پا صاف است ولي وقتي فرد مي‌نشيند قوس كف پا برمي‌گردد. نوع سخت صافي كف پا به گونه‌اي است كه قوسي كف پا چه در حالت نشسته و چه در حالت ايستاده تخت و سخت است.

كف پاي صاف چگونه شكل مي‌گيرد؟

هر پاي انسان از 26 استخوان تشكيل شده است كه از طريق 33 مفصل و تعداد زيادي ماهيچه، تاندون و رباط در كنار يكديگر قرار گرفته‌اند. چگونگي قرار گرفتن اين ساختارها در كنار هم، قوس‌هاي استخواني را ايجاد مي‌كند. زماني كه راه مي‌رويم، اين قوس‌هاي قابل ارتجاع وزن بدن را ميان پاها و ساق پا توزيع مي‌كند. اين قوس‌ها، نقش جدايي‌ناپذيري در چگونگي راه رفتن ما دارند و در واقع به عنوان اهرم‌هاي محكمي براي حركت عمل مي‌كنند.

در بسياري از افراد، صافي كف پا جنبه ارثي دارد و در برخي بندرت شكل صافي كف پا مي‌تواند به خاطر ناهنجاري ايجاد شده در كف پا در داخل رحم باشد. در اين حالت دو استخوان يا بيشتر به طور ناهنجاري به يكديگر متصل مي‌شوند. اين نوع پا تخت و سخت بوده و معمولا در كودكي قابل مشاهده است.

در ساير افراد، پا در زمان ايستادن يا راه رفتن تمايل به پيچ‌خوردگي (چرخش به داخل) پيدا مي‌كند كه ممكن است به دليل رباط‌هاي شل در مفصل پاشنه يا در قاعد انگشت بزرگ پا باشد كه باعث پيچ‌خوردگي بيش از اندازه در پا مي‌شود. به دليل پيچ‌خوردگي ميانه پا به داخل، پاشنه و جلوي پا معمولا بيش از حد نرمال به سمت خارج منحرف مي‌شود. اين حالت معمولا دوطرفه است و دو پاي فرد را درگير مي‌كند. اين شايع‌‌ترين دليل صاف بودن پاي كودكان است. كودكان نسبت به بزرگسالان مفاصل شل‌تري دارند. با افزايش سن در كودكان، مفاصل آنها سخت‌تر شده و در اكثر آنها، قوس پا ايجاد مي‌شود. صافي كف پا در برخي ديگر از افراد هم ممكن است به خاطر تاندون پاره شده، التهاب مفاصل يا ضايعه‌اي ايجاد شود كه منجر به بروز سختي و انحراف مفاصل پا مي‌گردد.:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : جمعه ۲۰ اسفند۱۳۸۹ |
نوشته شده توسط : ADMIN

 

سردرد یکی از شایع ترین مشکلات روزمره بشر است به گونه ای که در بسیاری از مواقع افراد را مجبور می کند تا در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنند .

 برخی سردردها اختصاصی‌تر بوده و با علامت دیگری همراه نیستند. در این سردردها بر خلاف تصور بسیاری از افراد،  مغز عامل ایجاد سردرد نیست، بلکه سردرد از بد عمل کردن عضلات، عروق خونی و اعصاب ناشی می‌شود؛ برای مثال گشاد شدن شریان ها و یا انقباض بیش از حد عضلات می‌تواند عصب های خاص و حساسی در مغز را تحریک کند و در نتیجه سردرد به وجود آورد.

 هورمون هایی مانند استروژن می‌توانند باعث بدتر شدن سردرد شوند. از آن جایی که خانم ها طی عادات ماهیانه متحمل نوسانات هورمونی در بدن می‌شوند، احتمال بروز سردرد متوسط تا شدید در خانم ها دو برابر آقایان است. همچنین خانم ها بیشتر از آقایان به انواع خاص سردرد مانند میگرن دچار می‌شوند.

 :: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۵ اسفند۱۳۸۹ |
نوشته شده توسط : ADMIN

بهداشت دهان و دندان

می‌گویند چشم‌‌ها دریچه ای به‌ روح انسان هستند، اما دهان شما نیز دریچه‌ای به سلامت جسم شماست. بهداشت دهان و سلامت کل بدن شما بیشتر از آنچه که شما حدس بزنید، به هم ارتباط دارند.

دهان شما به طور طبیعی حاوی باکتری است. بزاق، یک عامل ضد باکتری و ویروس‌ است. بزاق حاوی آنزیم‌هایی است که باکتری‌ها را با شیوه‌های مختلف نابود می‌کند. اما تعداد باکتری‌های مضر گاهی از کنترل خارج می‌شوند و به بیماری پریودنتیت (عفونت وخیم بافت‌های اطراف دندان و لثه) منجر می‌شوند.

هنگامی که لثه‌های شما سالم هستند، باکتری‌های دهان شما معمولا وارد جریان خون نمی‌‌شوند. اما بیماری لثه امکان ورود باکتری را به درون جریان خون فراهم می‌کند. گاهی درمان‌های تهاجمی در دهان و دندان نیز باعث می‌شود که باکتری‌ها به درون جریان خون وارد شوند.

 بیماری‌ها و مشکلاتی که ممکن است با بهداشت دهان شما ارتباط داشته باشند، عبارتند از:

 

بیماری های قلبی عروقی

 

برخی از پژوهشگران اعتقاد دارند باکتری‌هایی که از دهان وارد جریان خون می‌شوند و به سرخرگ های قلب می‌رسند، بر دستگاه قلبی عروقی تاثیر می‌گذارند.

 

عفونت‌های لثه ممکن است یک بیماری قلبی از پیش موجود را هم بدتر کند. بیمارانی که در معرض ابتلا به اندوکاردیت عفونی (عفونت دریچه ها و لایه داخلی دیواره قلب) هستند، باید پیش از اعمال دندانپزشکی، آنتی‌بیوتیک دریافت کنند. پزشک قلب و دندانپزشک شما می‌توانند تعیین کنند که آیا عارضه قلبی شما، مصرف آنتی‌بیوتیک را پیش از اعمال دندانپزشکی ضروری می‌کند یا نه.

 بیماری‌های تنفسی

 عفونت‌های باکتریایی تنفسی از طریق ورود قطرات ریز مایع از دهان و گلو به درون ریه‌ها به وجود می‌آیند. این قطرک‌ها حاوی باکتری‌هایی هستند که می‌توانند درون ریه‌ها تکثیر کنند و به آن صدمه بزنند. لذا باکتری‌هایی که درون دهان رشد می‌کنند، به خصوص در افرادی که دچار بیماری‌های بافت اطراف دندان هستند، می توانند باعث ایجاد عفونت‌های تنفسی مانند ذات‌الریه شوند.

 دیابت:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ اسفند۱۳۸۹ |
نوشته شده توسط : ADMIN

اِندومتریوز (ENDOMETRIOSIS)به وجود بافت اِندومتر فعال در خارج از محل اصلی (رحم) می‌گویند. (اِندومتر لایه درونی از سه لایه تشکیل‌دهنده رحم می‌باشد که به ترتیب عبارتنداز: اِندومتر- میومتر- پریمتر) این بافت در تمام بافت‌های بدن به جز طحال ممکن است به وجود آید. ولی شایع‌ترین محل بروز آن لگن است (50 درصد موارد) که از آن میان، ابتلا تخمدان‌ها در حدود 40 درصد موارد اِندومتریوز است.

شیوع اِندومتریوز به‌ طور کامل و قطعی مشخص نمی‌باشد، ولی در حالت کلی شیوع از 10- 1درصد می‌تواند وجود داشته باشد. هم‌چنین بیش‌ترین سن ابتلا به آن معمولاً از 25 سال به بالا است. شیوع سنی آن هم معمولاً بین 40- 25 سالگی است و عامل 15- 5 درصد موارد نازایی در زنان است.

-علت ایجاد اِندومتریوز

علت ایجاد اندومتریوز به‌طور قطعی مشخص نیست. باید گفت دلایل مختلفی در ایجاد آن موثر است. از جمله مهم‌ترین علت‌ها می‌توان به فاکتورهای ارثی و جنسی و کسانی که بستگان درجه اول آن‌ها اندومتریوز داشته‌اند، اشاره کرد. یکی دیگر از علت‌های ایجاد کننده‌ی اِندومتریوز فاکتور ایمونولوژیک است که به علت اختلال در ایمنی سلول در بعضی افراد اِندومتریوز بیش‌تر دیده می‌شود. هم‌چنین خود بافت اندومتر چنان که دارای قاعدگی نامرتب باشد، می‌تواند باعث ایجاد اندومتریوز شود. لازم به ذکر است اندومتریوز ممکن است در جاهای مختلف بدن دیده شود، از جمله می‌تواند در داخل بینی مشاهده شود و یا ریه‌ها را درگیر کند. ولی علت واقعی آن به طور صد درصد مشخص نیست.

 چنان که عوارض اندومتریوز وسیع و شدید باشد، می‌تواند سبب چسبندگی لوله‌های رحمی به لگن شود و در نتیجه، چسبندگی شدید لوله باعث نازایی خواهد شد.

- علایم و نشانه‌های این بیماری:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : شنبه ۹ بهمن۱۳۸۹ |
نوشته شده توسط : ADMIN

تعریف، علائم و تظاهرات همراه بیماری

تخمدان پلی کیستیک

سندروم تخمدان پلی کیستیک یکی از بیماری های شایع در دوران باروری است که به دلیل عوارضی که در ظاهر فرد ایجاد می نماید و نیز به دلیل اختلالات در باروری خانم ها مورد توجه قرار می گیرد. ولی باید ذکر کرد که این بیماری عوارض سیستمیک هم به دنبال دارد که باید کنترل گردد.

تعریف

سندرم تخمدان پلی کیستیک شایع ترین اختلال هورمونی در میان زنان در سنین باروری است. نامگذاری این سندروم به دلیل وجود تخمدان های بزرگ محتوی تعداد زیادی کیست کوچک (در اغلب زنان مبتلا و نه در همه) است که در لایه بیرونی هر تخمدان قرار گرفته است.

قاعدگی های نا منظم، رشد موهای زاید، جوش های پوستی(آکنه) و چاقی در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک مشاهده می شود. این عارضه می تواند در نوجوانی با دوره های قاعدگی نامنظم مشخص گردد یا این که بعد ها به دنبال افزایش وزن یا مشکل در باروری تشخیص داده شود. علت دقیق سندرم تخمدان پلی کیستیک هنوز ناشناخته است. زنان مبتلا ممکن است به دلیل مشکلات به وجود آمده در تخمک گذاری، برای باردار شدن با مشکل مواجه شوند. تشخیص زود هنگام و شروع درمان می تواند به پیشگیری عوارض طولانی مدت آن مثل دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و سکته کمک کند.

علائم

علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک اغلب بلافاصله بعد از اولین دوره قاعدگی شروع می شود. در پاره ای از موارد نیز در سال های بعدی باروری، به دلیل افزایش تدریجی وزن رخ می دهد. علائم آن، هم از لحاظ شدت و هم از لحاظ نوع آن، از فردی به فرد دیگر متفاوت است. 

پزشک شما برای تشخیص به دنبال حداقل دو نشانه از نشانه های زیر است::: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : شنبه ۹ بهمن۱۳۸۹ |
نوشته شده توسط : ADMIN

سرطان چيست؟

تاريخچه

سرطان در معناي لغوي واژه اي به فارسي يعني چنگار يا خرچنگ است

اولين بار بقراط اين واژه را بكار برد و هزاروپانصد ســــــال بعد ابوعــــلي سينا فيلسوف وپزشك ايراني آن را در قانون اضافه كرد و اين تعريف را در قانون از آن كرد، «انتخاب نام خرچنگ براي اين بيماري به دو دليل اســـــــت يكي آن كه سرطان مانند خرچنگي كه طعمه را در چنگال دارد اندام مبتلا را فـرا مي گيرد و ديگر آن كه شكل بيماري به خرچـــــــنگ مي مانـــد» اين مطلب را بايد بدانيم كه سرطان در گذشته هم بوده است و مختص به قرن مــا نمي باشد.چنانكه 350سال پيش را رامبراند ‹نقاش مشهور› زني را به تصوير كشيده كه به ســــــرطان سينه مبتلا بوده است.

اخيرا هو پرفسور روفلين دانشمند روسي از اسكلت زني 40تا45ساله كه مربوط به 3000سال پيش بود با پرتو ايكس عكسبرداري كرد تصوير به دست آمـــده از اين پرتونگاري ضايعات را در بدنه مهره هاي ناحيه گردن و سينه نشان داد كــــه نتيجه متاستاز بيماري سرطان بوده است.

در طب اسلامي واژه هاي «جذام و ...» بيماريهاي مزمن را در بــدن مي توان معادل سرطان يا بيماري پره كانسرو، يا در حقيقت مقمه براي سرطان دانست.

مكانيسم سرطان

سرطان عبارت است از ورم سوداي سخت تيـــره رنگ اذيت كــــننده كه توليد آن بيشتر از سوداي سوخته است كه سوخته شــده آن از ماده صفرا باشد يا سوخته از ماده بلغمي خلط آور كه به صفرا آلوده است و گاهي هم از سوداي سوخته شده از سودا باشد و از سوداي خالي كه در آن خون توليد نشود.

1.اگر ماده او سوداي صفراوي بود البته زخم و چركي مي شود

2.اگر سوخته بلغم با كمي صفرا باشد زخم نمي شود در اين نوع، درمان آن سخت است وگاهي زخم مي شود

3.اگر از سوداي سوخته بود و درد وسوزش آن زياد بود زخم نمي گردد0 از نظر بوعلي كه سرطان را يك بيماري گـــســســـتگي آور و مركــب مي داند، سرطان جزو آماس و ورمها مي باشد و همه بيماريـها در پديـــــــد آوردن ورم دخالت دارند كه علتهايش عبارتند از :

1.آسيبي كه بر مزاج وارد مي آيد.

2.بيماري، شكل و هيئت نيز در ورم مشترك است زيـــــرا هيچ ورمي بدون آسيب ديدگي شكل واندازه اندام ورم زده روي آور نيست

3.شايد بيماري وضع نيز در ورم سهيم باشد

4.بيماري مشترك كه آن را گسستگي آور مي ناميم در ورم موجود است

متـــاستــاز

شكل درمان سرطان بيشتر به علت پراكنده شدن ياخته هاي تومور اوليه و تشكيل تومور ثانويه در اندامهاي ديگر بدن عارضه اي كه يه آن متاستاز مي گويند0 متاستاز واژه اي است كه ريشه در لغت لاتين دارد و يه معناي انتـــــقال از يـــك نقطه به نقطه ديگر است0اين انتشار و متاستاز سازي در اندامهاي مختلف است و تومور ثانوي در بعضي از اندام ها ساخته نمي شود و تومور بعضي از سرطانـهادر عضو خاصي از بدن منتشر مي گردد.

وضع تشريحي جريان گردش خــــــون اندام هاست كه زمينه رشد تومور ثانويه را در آنها فراهم مي سازد و نظر ديگري مي گويد كه گردش خون نمي تواند بتهايي سبب ساز متاستاز باشد0چون ديده شـده سرطان ريه در مردان وزنان به غدد فوق كليوي متاستاز مي دهد در حالي كــــــه سرطان پستان زنان، اغلب تومور ثانويه را در استخوانها بوجود مي آورد.بعضي از سرطانها موجب تجمع مقدار زيادي مايع در شكم مي شود كـــــه بـه آن آسيب بدخيم مي گويند.

بقراط علت سرطان را برهم خوردن نسبت طبيعي مايعات اصلي بدن مثــل خون، صفرا و بلغم مي دانست0ولي امروز عـــــــوامل مختلفي را مــــؤثرمي دانند مانند استعمال دخانيات، قرار گرفتن در مقابل تابش پرتوها ويا ديگر مواد سرطانـزا كه خود مي تواند با تغيير مزاجها اين بيماري را سبب مي شوند.

ورمها را عموما در اندامهاي نرم بدن مي توان يافت و گاهي هـم آماس ورم مانند در استخوان پيدا مي شود و اندامي كه ورم در آن پديد مي آيد ممكن است بيش از حد اعتدال غذا را بپذيرد. و ماده اي را كه بوجود مي آورد مي تواند از اندامي بــه اندام ديگر منتقل شود و اخلاط خوب وقتي كه از جاي خود حركت مي كنند به دو صورت طبيعي و غير طبيعي در مي آيد خلط نيك طبيعي مانند شير مادر كه بــه نوزاد مي دهند و خلط نيك غير طبيعي مثل خون نيك از زخم بدن بيرون مي آيد وفقط اخلاط بد مي ماند و مزاج از آن روي مي گرداند و آن را دفع مي كند وهــر گاه به سوي پوست دفع شود تشكيل دمل و جوش را مي دهد.

مواد اوليه ورمها

چـــهار خلط (خون، صفرا، بلغم، سودا)بعلاوه ماده آبكي و باد كه شش تا مي شود و علائم آن يا گرم است يا سرد :فرق ورم غده اي با سرطاني سخت در اين است كه ورمهاي غده اي يا از داخل خود غده ها بروز مي كند يا ورم به سطح چسبنده است مانند خنازير، ولي ورم سرطاني و سخت در اندام فرومي روند و با گوهر اندام در مي آميزد.فــــرق بين ورم سرطاني و سخت در اين است كه ورم سخت آرام و بي حركت است و حس را از بين مي برد ويا اينكه اندام را تباه مي گرداند و هيچ دردي ندارد ولي ورم سرطاني جنبنده است و فزوني مي يابد و در هر دو آزار هـمراه دارد و حس از بين نمي رود مگر بيش از حد دوام يابد.

۱- سودائي كه در عصب گره مي شود

۲- ورم بلغمي‌‌ ـــــ‌ ورم نامتراكم(سست) در اندام آميخته است . ‌سلعه نرم در غلاف جاي دارد تفاوت چهار ورم        

۳- ورم آبكي مثل آماس از استسقاء و ورمي خلطي غير گرم كه در آهيانه بروز ميكند(هيدروسفالي)

4- ورمهاي بادي ـــــ التهابي دراثرآميزش - دربرابر لمس نرمش دارد

باد كردگي در هيأت و شكلتأثير دارد و در برابر لمس بيش سخت مي باشد

پــــيشگـــيـــري

سرطان مسري نيست اگر چه تاكنون يك عامل قطعي براي ســــرطان شناسايي نشده است ولي بنابر آمار80% درصد از سرطانها به عـــــوامل خوراكي (نوع تغذيه)، محيط، استعمال دخانيات، صدمات عصبي، استـــــرس و عوامل ژنتيكي نسبت مي دهند.تحقيقات نشان داده كه بين نوع تغذيه و برخي از انواع سرطانها ارتباط وجود دارد مثلا مصرف غذاهاي سرخ كردني است كه يك ماده شيميايي در برخي از غذاهاي ســـــرخ كردني مي تواند موجب بروز سرطان و آسيب به سيستم عصبي و تأثير سوء بر توانايي باروري افراد شود، ماده شيميايي فــــــوق «اكريلاميد» نام دارد كه در غذاهاي سرخ شده و توليدات كارخانه اي وجـــــــود دارد.

غذاهاي پرچرب را با سرطان پستان، روده بزرگ، پروستات و لايه پوشـــــــشي زهدان مربوط مي داند.ارزش فراورده هاي گياهي در پيشگيري از بيماري هاي قلبي و عروقي،‌گوارشي، چاقي،‌ ديابت و بخصوص انواع سرطان روده بخاطــــر الياف گياهي در پوسته خارجي غلات، حبوبات، سبزيها، ميوه ها و دانه هاي گياهي است مثلا اگر براي تهيه نان سفيد از آرد كندم يا جو، سبوس آنها جدا شود ديگـــر اين فراورده هاي گياهي نقش مفيد خود را در فيزيولوژي اندام گوارشي از دســت مي دهند.

البته الياف كياهي دو نوعند يكي محلول در آب ديگري نامحلول پكتين، صمغ، و برخي از انواع سلولزها از الياف محلول در آب هستند و سلولز،ليگنتين و.... نامحلول هستند.شيره هاي گوارشي بر الياف اثر ندارد و در نتيجه اين مواد از راه روده باريــك جذب نمي شود، بنابراين مانند مــــواد پرتئيني و قند نقــــشي در تأمين انرژي بدن ندارند، به همين دليل براي كم كردن وزن اشخاص چاق، مصرف غذاهاي گياهي غني از الياف توصيه مي شود كه علاوه بر الياف گياهي بخشي از كلستـــــرول و اسيدهاي صفراوي را نيز جذب و همراه مدفوع خارج مي سازد و به عــلت جذب زياد آب سرعت عبور دفعي را بسمت راست روده افزايش مي دهد.

زمينه سرطان در تمام بدن انسانها وجود دارد، چرا كه سرطان عبارت است از ذرات متناهي كوچك كه هرگاه آمادگي جسماني ضعيف شد ذرات ســرطــــاني انتشار پيدا مي كند و بدن نقص پيدا مي كند و بواسطه ذرات سرطاني تفكيك مي شود استعمال پياز و سير بي ذرات سرطاني مقابله مي كند و رشد و نمو آنها را متوقف مي سازد و همچنين خوردن هويجو نوشيدن آب هويج جلوگيري مي كند.

عوامل ايجاد سرطان(علت سرطاني) :

عوامل مختلفي دارد و هنوز دقيقا مشخص نشده است و تا حالا فريضه هـــــاي مختلفي داده شده است و از بين آنها دو فريضه مورد توجه قرار دارد: يكي اثـر عوامل خارجي(شيميايي و فيزيكي) و فرضيه ديگر فرضيه عامل ويروسي.

فرضيه اوّل در سال1902مطرح شد و فرضيه ويروس درسال 1903توسط برل و بسك مطرح شد فقط در يك مورد نقش ويروس در ايجاد سرطان اثبــات شده و در بقيه به اثبات نرسيده استو آن هم نوعي سرطان انساني به نام لنفوم بوركيت را از ويروس مي دانند كه از گروهي ويروسهاي تبخال زاست كه اين ونع سرطـان غدد لنفاوي ناحيه گردن را بخصوص در كودكان در سنين2تا14سالگي مبتلا مي سازد.

تحقيقات بعدي نشان داد كه در يا خته هاي طبيعي ژنهايي وجود دارد كه قبل از اثر رترو ويروسها مستعد سرطاني كردن ياخته سالم هستند و رترو ويروسها به منزله عامل محرك ثانويه عمل مي كنند(روايت سرما خوردگي و جذام).

ياخته: مهمترين ركن هر موجود زنده ياخته است و و از اجتمـــاع يــاخته هـاي همشكل و يكسان بافت تشكيل مي شود . ساختار ياخته هاي هر بافت، بر حسب نوع عملي كه انجام مي دهند با يكديگر متفاوت است0در ساختار بدن انسان چهارنوع بافت دخالت دارند كه عبارتند از:

بافت پوششي، بافت همبند، بافت ماهيچه اي و بافت عصبي.هر يك ازچهار بافت اصلي از بافتهاي گوناگون تشكيل مي شوند.مثلا بافت همبند در بر گيرنده بـــافت چربي. بافت خوني، بافت استخواني، بافت غضروفي، بافت مــوكــوسي و ديـــگر بافت هاي مربوطه است.البته بافت ها به صورت واحد و مجـــزا نيستند، بلكه در ارتباط با يكديگر قرار دارند ولي براساس عملي كه دارند ويژگي متفاوتي دارند.

وظيفه ياخته: اصلي ترين عمل آن تقسيم بـــراي زياد شدن و سنتز، يعني ســاختن پروتئين هاي مورد نياز بدن است. حاصل اين اعمال، ترميم ياخته هاي اسيب ديده و جايگزيني ياخته هاي از بين رفته است.علاوه بر اين هر يـــاخته بسته به نــوع بافت وظيفه مشخصي را بعده دارد.مثلا ياخته هاي كبد كه قتد را در خون ذخيره و صفرا ترشح مي كنندو هسته عنصر اصلي بقاء و تقسيم ياخته است.

هسته ياخته ها:

1.يك هسته اي

2.دو هستهاي (مثل كبد)

3.بدون هسته (مانند ياخته هاي بالغ گلبولهاي قرمز خون)

ويروسهاي رترو فقط 10 ژن در رشته DNA خود دارند، در حالي كه DNA انسان هزاران ژن دارد بنابراين اين ويروسها بسهولت مي توانند DNA خودشان را وارد DNA يـــاخته انســان بكنند و ايــن دستـور را وارد ســازند تــا پروتئين مخصوص ويروس را بســـازد كه نتيجه توليد ويروسهاي جديد از نوع ويـــروس اوليه است.

متاستاز:

شكل درمان سرطان بيشتر بهعلت پراكنده شدن ياخته هاي تومور اوليه وتشكيل تومور ثانويه در انــدام هاي ديگر بدن عـــــارضه اي كه به آن متــاستـــاز مي گويند.متاستازواژه اي است كه ريــشه در لغت لاتين دارد و به معناي انتقــال از  يك نقطه اي به نقطه اي ديگر است. اين انتشار و متاستاز سازي در اندامهاي مختلف است و تومور ثــانوي در بعضي از اندامها ســاخـته نمي شود وتومــور بعضي از سرطانها در عضو خاصي از بدن و انتقال ومنتشـــر مي شود.وضع تشريحي جريان گردش خون اندامهاست كه زمينه رشد تومور ثانويه را در آنها فراهم مي سازد ونظريه ديگري مي گويد كه گردش خون نمي تواند به تنهــايي سبب ساز متاستازباشد.چون ديده شده سرطان ريه در مردان و زنــان، به غدد فوق كليوي متاستاز مي دهد، در حاليكه سرپستان زنان،اغلب تومور ثــانويه را  در استخوانها بوجود مي آورد.بعضي از سرطان ها موجب تجمع مقدار زيادي مايع در شكم مي شوند كه به آن آسيب بدخيم مي گويند.

بقراط علت سرطان رابر هم خوردن نسبت طبيعي مايعات اصلي بدن،مثل خون، صفرا و بلغم مي دانست.ولي امروز عــوامل مختلفي را مــوثــر مي دانند مــانند استعمال دخانيات، قرار گرفتن در مقابل تابش پرتو ها و تغذيه و يــا ديگــر مــواد سرطانزا را اشاره مي كنند.:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ آذر۱۳۸۸ |
نوشته شده توسط : ADMIN

آب گرفتگی مغز

بدن انسان سرشار از شگفتی هاست. حتی در حالت عادی و آرامش، اعضا و اندام ‌های مختلف بدن‌ با یک نظم و ترتیب خاصی در حال فعالیت هستند. اما گاهی وجود یک مشکل کوچک می‌تواند تمامی این نظم را به هم بزند، مشکلی مانند بسته شدن یک شکاف کوچک در مغز.

آب‌گرفتگی در مرکز فرماندهی بدن

بزرگ شدن سر در هیدروسفالی

مغز، مرکز فرماندهی بدن است. این ارزشمندترین عضو بدن، در صندوقچه‌ای محکم به نام جمجمه حفاظت می‌شود.

در داخل جمجمه چیزهای دیگری هم برای محافظت از مغز وجود دارد، مثل پیچیدن ظروف چینی در روزنامه تا نشکنند.

درون جمجمه هم سیستم مشابهی وجود دارد؛ به این ترتیب که مایع مغزی- نخاعی که از عروق مغزی به داخل جمجمه و حفرات (بطن‌های) مغزی ترشح می‌شود، غیر از تامین ایمنی و تغذیه ی مغز و یا شستشوی سلو‌ل‌های آن، فشار داخل مغز و نخاع را هم کنترل می‌کند، اما گاهی در اثر حوادثی مختلف، مسیر تخلیه ی این مایع به خارج مغز مسدود می‌شود و با افزایش ترشح مایع به داخل مغز، بیماری خاصی به نام "هیدروسفالی" به وجود می‌آید.:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ اردیبهشت۱۳۸۸ |
نوشته شده توسط : ADMIN

بزرگ شدن سينه ي مردان

بزرگ  شدن بافت سينه در مردان

بزرگ شدن سينه در مردان حالتي است كه به آن "ژنيكوماستي"  Gynecomastiaگفته مي‌شود. ضخامت بافت طبيعي سينه در مردان، معمولاً كمتر از 2/5 تا 3 سانتيمتر است، ولي در حالت ژنيكوماستي، بافت غدد سينه بزرگ مي شود. بزرگي سينه ممكن است در يك سمت و يا در هر دو طرف ايجاد شود. ممكن است اين افزايش اندازه، موجب حساس‌شدن و دردناك شدن بافت سينه شود.

ژنيكوماستي معمولاً در اثر تغييرات هورموني، در هنگام بلوغ و يا در طي افزايش سن رخ مي‌دهد. هنگامي‌كه تعادل بين دو هورمون استروژن (هورمون زنانه) و تستوسترون (هورمون مردانه) به هم بخورد ممكن است سينه‌ها بزرگ شوند.

در حات طبيعي، هورمون‌هاي جنس مخالف به مقدار بسيار کم در بدن زنان و مردان ترشح مي‌شود. برخي داروهايي كه بدون نسخه فروخته و مصرف مي‌شوند، داروهاي غير قانوني، برخي داروهايي كه براي افزايش حجم عضله و دوپينگ استفاده مي‌شوند، برخي تومورها و بيماري‌ها مي توانند موجب بزرگي سينه‌ها شوند.:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ اسفند۱۳۸۷ |
نوشته شده توسط : ADMIN

چشمان راکونی

حلقه سیاه دور چشم

علاوه بر پف کردگی و تورم چشم ها، بعضی افراد با حلقه سیاه دور چشم خود در حال مبارزه هستند. این سیاهی اطراف چشم، اغلب باعث می شود که فرد خسته ، بیمار یا پیرتر از معمول به نظر برسد.این مشکل اغلب به غلط تفسیر می شود و در نتیجه درمان آن نیز به مشکل به نظر می رسد.

خوشبختانه این مسئله چندان رایج نیست. ماهیچه ها و لیگامان های اطراف چشم در محل نزدیک به بینی که پزشکان به عنوان مجرای اشک آن را می شناسند، با گذشت زمان سست و ضعیف می شوند. در حالی که وظیفه آنها حفظ ساختار این بخش است. در این حالت پوست می افتد و باعث ایجاد نوعی فرورفتگی می شود و وقتی منطقه مجاور آن دچار پف کردگی شود، این فرورفتگی ایجاد نوعی تیرگی می کند و به اصطلاح همان حلقه سیاه اطراف چشم ظاهر می شود.:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : سه شنبه ۸ بهمن۱۳۸۷ |
نوشته شده توسط : ADMIN
بیماری جذام

آخرین‌ یكشنبه‌ ماه‌ ژانویه‌ هر سال‌ میلادی، "روز جهانی‌ كمك‌ به‌ بیماران‌ جذامی"‌ نامیده شده است که امسال مصادف بود با 25 ژانویه 2009 (6 بهمن 1387).

 در بین‌ بیماری‌های‌ باستانی‌، یكی‌ از قدیمی‌ترین‌ و معروف ترین‌ آنها، بیماری‌ جذام‌ است‌ كه‌ عامه‌ مردم‌ ایران‌ به‌ آن‌ «خوره‌» می‌گویند.

منشا این‌ بیماری‌ را می‌توان‌ با پیدایش‌ انسان‌های‌ اولیه‌ هم‌ زمان‌ دانست‌. به‌ دشواری‌ می‌توان‌ مبدا بیماری‌ جذام‌ را مشخص كرد. چینی‌ها از 500 سال‌ قبل‌ از میلاد مسیح‌ این‌ بیماری‌ را می‌شناختند. این‌ بیماری‌ 1350سال‌ قبل‌ از میلاد مسیح‌ شرح‌ داده‌ شده كه‌ قدیمی‌ترین‌ توصیف‌ این‌ بیماری‌ به‌ شمار می‌رود.

جذام در اجساد باستانی

جذام‌ اولین‌ بیماری‌ عفونی‌ بشر است‌ و جالب‌ اینكه‌ آثار این‌ بیماری‌ در اجساد مومیایی‌ مشاهده گردیده‌ و در كتاب‌ انجیل‌ نیز به‌ این‌ بیماری‌ اشاره‌ شده‌ است‌.

علت‌ گسترش‌ چشمگیر بیماری‌ جذام‌ در اروپا طی‌ قرون‌ وسطی‌، جنگ‌های‌ صلیبی‌ بوده‌ و قرن‌ 13 میلادی‌ نقطه‌ اوج‌ كشتار این‌ بیماری‌ بود و در قرن‌ شانزدهم‌، جذام‌ به‌ طور كل‌ از فهرست‌ بیماری‌های‌ مزمن‌ اروپای‌ مركزی‌ حذف‌ شد. هر ساله‌ 500 هزار نفر، به‌ این‌ بیماری‌ خطرناك‌ مبتلا می‌شوند.

سال‌ 1874 هانس‌، پزشك‌ نروژی‌ 9 سال‌ قبل‌ از اینكه‌ رابرت‌ كخ‌، باسیل‌ سل‌ را كشف‌ كند، عامل‌ بیماری‌ جذام‌ را در ضایعات‌ برآمده‌ ی بدن‌ یك‌ بیمار جذابی‌ یافته و این‌ باكتری‌ را به‌ عنوان‌ نخستین‌ باكتری‌ آسیب‌رسان‌ در تاریخ‌ علم‌ پزشكی‌ شرح‌ داد. علی رغم‌ مخالفت‌های‌ بسیار، هانس‌ ثابت‌ كرد كه‌ این‌ بیماری‌ مسری‌ است‌، اگر چه‌ صفات‌ مشخص و شباهت‌ آن‌ به‌ باسیل‌ سل‌ تا چندین‌ سال‌ بعد ناشناخته‌ باقی‌ ماند.:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : سه شنبه ۸ بهمن۱۳۸۷ |
نوشته شده توسط : ADMIN

آپاندیس ملتهب

آپاندیس ، لوله کوچک، باریک و انگشتی شکل است که از روده بزرگ منشعب می شود. التهاب ناگهانی آپاندیس را آپاندیسیت می گویند.

آپاندیسیت یکی از مهم ترین علل جراحی فوری شکم در بچه هاست. این بیماری در آقایان شیوع بیشتری نسبت به خانم ها دارد. اوج میزان شیوع آن در اواخر نوجوانی و اوایل 20 سالگی است.

آپاندیسیت در کودکان زیر 2 سال نادر است. معمولاآپاندیس با مدفوع، جسم خارجی و ندرتا با تومور مسدود می شود.

در کودکان علائم و نشانه های آپاندیسیت به ندرت ظاهر می شود، لذا تشخیص معمولا به تأخیر می افتد و احتمال پارگی آپاندیس بیشتر است. ولی در بچه های بزرگ تر و بالغین تظاهرات بالینی مشخص هستند.:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ دی۱۳۸۷ |
نوشته شده توسط : ADMIN
خارش پوست

تظاهرات پوستی در نارسایی كلیه تنها در موارد پیشرفته ی بیماری دیده می شود و به همین دلیل، این علایم ارزش تشخیصی محدودی دارند.

بیماران مبتلا به نارسایی مزمن كلیه، پوست خشكی دارند كه گاهی اوقات ممكن است همراه با پوسته باشد.

كوچك شدن اندازه غدد عرق در این بیماران ممكن است در ایجاد این مشکل دخالت داشته باشد.

گرچه مصرف مقادیر بالای داروهای مدر (ادرارآور) در این بیماری نیز، یك عامل تشدید كننده خشكی پوست می باشد.:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ دی۱۳۸۷ |
نوشته شده توسط : ADMIN

کبد و کيسه صفرا

کيسه صفرا در پشت کبد (سمت راست بدن) قرار دارد. شکل کيسه صفرا شبيه به گلابي است. کيسه صفرا محل نگهداري صفرا مي باشد.

وظيفه کيسه صفرا عبارت است از : ذخيره صفراي ساخته شده در کبد و کمک به هضم و جذب چربي ها در روده کوچک.

بعد از خوردن غذا، کيسه صفرا، صفرا ترشح کرده و آن را وارد روده کوچک مي کند. صفرا از طريق مدفوع از بدن خارج مي شود.

صفرا مايع زرد آبکي و تلخ مي باشد که توسط سلول هاي کبد ساخته مي شود و توسط لوله هاي باريکي به کيسه صفرا و روده کوچک مي ريزد.

محتويات صفرا عبارت است از: کلسترول، کلسيم، نمک هاي صفراوي، لسيتين و ديگر مواد غير قابل استفاده.

هنگامي که، مقدار نمک هاي صفراوي و کلسترول زياد شود، سنگ کيسه صفرا به وجود مي آيد. رشد اين سنگ 3 تا 4 سانتي متر مي باشد.:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۲ دی۱۳۸۷ |
نوشته شده توسط : ADMIN

تهوع

1- چه عاملی باعث این بیماری می‌شود؟

بیماری تهوع زمستانی توسط عفونت ویروسی به نام نوروویروس (norovirus) به‌وجود می‌آید. این ویروس در روده انسان زندگی می‌کند و از راه‌های زیر از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود:

الف) عدم رعایت بهداشت در حمام

ب) نشستن دست‌ها با آب و صابون بعد از توالت رفتن

ج) دست زدن به دستگیره در و دیوار و شیر توالت

 این ویروس همچنین می‌تواند از طریق تهوع فرد و ذرات گرد و غبار هوا که دارای ویروس هستند، منتشر شود.

 2- علائم آن چیست؟

تنها با مقدار کمی از نوروویروس‌ها بیماری می‌تواند ایجاد شود و به راحتی در محیط‌ها و جوامع بسته مثل بیمارستان‌ها، مدرسه و ادارات منتشر می‌گردد.

دوره مخفی این بیماری 24 تا 48 ساعت است. بعد از آن تهوع شدید و ناگهانی، اسهال و تب دیده می‌شود که تا مدت 48 ساعت ادامه دارد.

شستن دست ها

3- چگونه درمان می‌شود؟

اگرچه این بیماری ناخوشایند است، ولی به ندرت خطرناک می‌باشد.

درمان خاصی برای این بیماری وجود ندارد، اما استراحت کردن و نوشیدن مقادیر زیادی آب توصیه می‌شود.

به دلیل اینکه این بیماری عفونی، از فردی به فرد دیگر قابل سرایت است، لذا افرادی که دچار بیماری تهوع زمستانی می‌شوند، باید طی مدتی که علائم بیماری را می‌بینند و تا دو روز بعد از آن، در منزل استراحت کنند و سر کار یا مدرسه نروند، چون حتی تا دو روز بعد هم، فرد آلودگی را دارد.

بهداشت را رعایت کنند و دست‌های خود را مرتب بشویند.:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۲ دی۱۳۸۷ |
نوشته شده توسط : ADMIN

گشادشدگی رگ های داخلی اسپرم باعث از بین رفتن بیضه ها می شود. شرایط متداول فعلی در 15% از مردان کلی جمعیت کره زمین و 40% از مردان ارزشیابی شده طی تحقیقات برای نازایی صادق است. زیرا رشد کردن یک واریکوسل ناقص که معمولا مجاز دانستن برای جریان مداوم خون در جهت بیضه ها به شکم مشکل ایجاد میکند و اکثراتفاق افتادن آسیب های بیضه ایی به علت جریان برگشت غیر طبیعی خون از شکم در بیضه دان و بر ضد ساخت محیط زیستی برای رشد اسپرم میباشد.
اهمیت این شرایط باید برای هزاران سال دیگر مشخص شود. در اولین سده سلیوس فیزیکدان یونانی برای اولین بار واریکوسل را چنین تعریف کرد:رگ های متورم و غیر طبیعی سر تا سر بیضه که(از نظر طول ) کوچکترند و تغذیة نادرست تری دارند.:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۶ آذر۱۳۸۷ |
نوشته شده توسط : ADMIN

یک گروه بزرگ از ویروس ها به نام ویروس زگیل انسانی به دنبال سایش و خراش ، به پوست  و مخاط ها وارد می شود و بسته به نوع ویروس و محل تماس، اشکال مختلف زگیل را در سر، صورت ، لب و دهان ، کف دست و پا ایجاد می نماید. فرم معروف و شایع زگیل که عمدتاً در دست های بچه ها دیده می شود معمولاً به شکل دانه ها و جوانه های گل کلمی و به تعداد زیاد است ؛ ولی در بالغین بیش از 3-2 تا بیشتر نیست. به دنبال زگیل دست و انگشت ، به دهان بردن نیز ایجاد زگیل می کند.

ویروس در سر و پلک ها به شکل یک رشته ی کوتاه و نرم و آویزان از پوست دیده می شود که در پوست سر به دنبال شانه زدن و خاراندن سر، به نقاط دیگر سرایت می کند و زیاد می شود، به طوری که حتی پس از درمان نیز ممکن است جوانه جدیدی از ویروس در محل دیگری رشد کند. شروع زگیل ، یک برجستگی به ضخامت سر سوزن و براق که ظرف چند هفته یا چند ماه به انداره یک عدس یا نخود به شکل جوانه گل کلم دیده می شود.:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ آذر۱۳۸۷ |
نوشته شده توسط : ADMIN

قارچ ها جزء نباتات یا گیاهان پست هستند ولی تاکنون ساختمانی شبیه به ریشه، ساقه، برگ، گل و دستگاه آوندی یا کلروفیل (سبزینه) در آنها دیده نشده است. این موجودات گیاهی، تک سلولی یا چند سلولی هستند و به علت نداشتن کلروفیل، قادر به سنتز گلوکز و تأمین غذای خود نیستند، اجباراً به صورت انگلی روی پوست، ناخن و موی انسان و حیوانات زندگی کرده و از ماده کرآتین آنان (ماده غذایی آماده) تغذیه می کنند. این قارچ ها می توانند غیر بیماری زا و یا بیماری زا باشند و در تمام کره خاکی وجود دارند. قارچ های بیماری زا می توانند در سطح پوست و مو و ناخن زندگی کرده علائم بالینی ایجاد کنند که به آنها قارچ های سطحی گویند. بعضی از انواع آنها از طریق پوست و یا استنشاق از مسیر ریه ها و گردش خود به بافت های عمقی رفته و ایجاد بیماری می کنند که به آنان قارچ های عمقی گویند.:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ آذر۱۳۸۷ |
نوشته شده توسط : ADMIN
تعریق دست

یکی از روش های تنظیم حرارت بدن ما، تعریق است. به طور طبیعی در طول روز بدن ما برای تنظیم دمای خود عرق می کند.

در بعضی افراد این تعریق در صورت و کف دست ها بسیار بیشتر از حالت طبیعی است، که این وضعیت "هایپرهیدروزیس" (Hyperhidrosis) نامیده می شود. در این حالت تولید عرق بسیار بیشتر از میزان مورد نیاز برای خنک کردن بدن است.

روند تعریق در بدن، با سیستم عصبی سمپاتیک کنترل می شود. این سیستم عصبی غیرارادی، حدود 5 میلیون غده عرق را در سراسر بدن تحت کنترل دارد که از این تعداد دو سوم آنها در دستان ما قرار دارند. پزشکان متوجه شده اند، فعالیت بیش از اندازه این اعصاب سبب تعریق بیش از حد می شود، ولی درباره علت این مساله هنوز به نتیجه قاطعی نرسیده اند. هر چند تحقیقات نشان داده ژنتیک در این میان نقش بسیار مهمی دارد.:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ آذر۱۳۸۷ |
نوشته شده توسط : ADMIN

تبخال ناشى از ویروس "هرپس سیمپلكس"(Herpes Simplex Virus) یا ویروس تبخال ساده است و عارضه اى واگیردار است.

تبخال

احتمالاً بسیارى از شما تجربه ی زدن تبخال را داشته اید: گوشه لبتان شروع به مورمور كردن مى كند و یك نقطه كوچك و سفت كه نمى توانید آن را ببینید، روى لبتان ظاهر مى شود.

پس از یكى دو روز تاول هاى قرمزرنگى روى لبتان به وجود مى‌آید، این همان تبخال معروف است كه احتمالاً موقع خواب پدیدار شده است و راهى براى پنهان كردن یا برطرف كردن سریع آن وجود ندارد.

تبخال كاملاً با " آفت" - كه بعضى افراد آن را با تبخال اشتباه می‌کنند - متفاوت است. آفت ها معمولاً مسرى نیستند و زخم هایى هستند كه بر روى بافت‌هاى نرم درون دهان به وجود مى آیند، جایى كه تبخال نمى‌زند.

تبخال بیمارى شایعى است، اگرچه نمى‌توان تبخال را معالجه كرد یا به كلى از آن پیشگیرى كرد، اما راه هایى وجود دارد كه مى تواند توالى بروز آن را كاهش دهد یا مدت بروز آن را محدود كند.:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ آذر۱۳۸۷ |
نوشته شده توسط : ADMIN

خشکی لب

خشکی لب

در هوای سرد، لب‌ها مستعد ترک خوردن و خشک شدن هستند.

برای رفع خشکی لب‌های تان می‌ توانید با یک مسواک نو و تمیز و نرم آغشته به گلاب و یا عرق نعنا، لانولین(از داروخانه‌ بخرید) و یا عسل و حتی کره بادام زمینی، لب‌های تان را چند دقیقه ماساژ دهید.

پیش از آرایش لب‌ها حتما از کرم مرطوب ‌کننده استفاده کنید.

این امر سبب محافظت لب‌ها می ‌شود. حتما در هنگام خرید رژ لب دقت کنید و انواع تازه، استاندارد و معتبر را بخرید. بهتر است این فرآورده‌ها بدون بو بوده و خیلی چرب یا خشک نباشند.

از گاز گرفتن و کندن پوست لب‌هایتان پرهیز کنید.:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ آذر۱۳۸۷ |
نوشته شده توسط : ADMIN

Scarlet Fever

مخملک

مخملک بیماری است عفونی و مسری که در دوره کودکی ( بین 3 تا 7 سالگی) یعنی سنین کودکستانی فراوان تر دیده می شود.

در فصول سرما فراوان تر و شدیدتر ظاهر می شود.

میکروب این بیماری، " استرپتوکوک بتا همولیتیک "A می باشد.

راه سرایت :

سرایت مخملک اغلب بوسیله تماس با بیماران حاصل می گردد و کمتر دیده می شود که کسی به طور غیرمستقیم، یعنی از راه خوردن شیر و مواد غذایی آلوده، یا تماس با اشیای ‌آلوده به این بیماری دچار شود. میکروب مخملک در ترشحات حلق و بینی وجود دارد. لذا توسط قطرات بزاق و خلط در اثر حرف زدن، سرفه و عطسه پخش و باعث آلودگی می شود. بیماری مخملک یک روز قبل از شروع و در تمام دوران استقرار، مسری است، حتی بعضی اوقات افراد بهبود یافته از مخلمک، در عین سلامتی ناقل میکروب هستند.:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : جمعه ۸ آذر۱۳۸۷ |
نوشته شده توسط : ADMIN

زخم پپتیک

در یک فرد سالم، طی عمل هضم، غذا از مری به معده می رود. معده برای هضم غذا، اسید و آنزیم پپسین را تولید می کند. بعد از معده، غذا وارد ابتدای روده کوچک (دئودنوم) می شود. در آنجا عمل هضم و جذب مواد غذایی کامل می شود.

بیماری که دارای زخم در دستگاه گوارش است، در هنگام غذا خوردن درد دارد، زیرا غذا باید مسافت دهان تا روده را طی کند. به علاوه باید اسید و آنزیم ساخته شده در معده را نیز تحمل کند.

زخم معده را "زخم گاستریک "(gastric ulcer) نیز می نامند. زخم در روده کوچک را به نام "زخم دئودنال" می خوانند.

زخم معده و زخم دئودنال را معمولا به نام " زخم پپتیک "(peptic ulcer)می شناسند(تصویر بالا).

درد ناشی از زخم معده با خوردن غذا بدتر می شود. در حالی که درد ناشی از زخم دئودنال معمولاً 2 تا 5 ساعت بعد از خوردن غذا و وقتی معده خالی است، بروز می کند و با خوردن غذا بهبود می یابد.

زخم ها خیلی به ندرت در مری یا در اولین قسمت دئودنوم به وجود می آیند.

این زخم ها ممکن است در هر سنی ایجاد شوند. اما در نوجوانان و کودکان خیلی کمتر اتفاق می افتد. زخم دئودنال غالبا در سنین 30 تا 50 سالگی رخ می دهد و بیشتر در مردان این عارضه شایع می باشد.:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ خرداد۱۳۸۷ |
نوشته شده توسط : ADMIN

مرد تب دار

تب به‌ دلايل مختلفي ايجاد مي‌ شود. عفونت‌ هاي ويروسي و باكتريايي از عوامل اصلي ايجاد تب هستند. اين ميكروارگانيسم ‌ها با ابتلاي افراد به بيماري‌ هايي نظير سرماخوردگي، گوش‌ درد ، گلودرد ، اسهال و استفراغ باعث تب مي ‌شوند.

علت تب در بيش از 90 درصد موارد، عفونت ‌هاي ويروسي است و احتياج به درمان خاصي ندارد. گاهي هم تب به‌ دنبال تداخلات دارويي و گرمازدگي ايجاد مي‌ شود.

هنگامي كه بدن به مقابله با ويروس‌ ها و باكتري‌ ها مي ‌پردازد، تب نشانه ي خوبي است. تب توليد گلبول‌ هاي سفيد خون را تحريک مي كند. اين سلول‌ هاي خوني با ويروس‌ ها مقابله مي ‌كنند.

همچنين، تب مقدار آهن خون را كه ماده ‌اي لازم و حياتي براي بقاي ويروس‌ ها و باكتري ‌هاست، پايين مي ‌آورد. به ‌علاوه، بسياري از ويروس ‌ها و باكتري ‌ها در درجه حرارت بالاي بدن، براي توليد مثل با مشكل روبرو مي‌ شوند، در نتيجه تعداد آنها كاهش مي ‌يابد.

امروزه بسياري از پزشكان پايين آوردن تب را توصيه نمي ‌كنند، مگر آنكه كودك را با مشكل مواجه كند.:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ خرداد۱۳۸۷ |
نوشته شده توسط : ADMIN

جوش

جوش زدن‌(آکنه) يا به دليل افزايش توليد چربي توسط غدد چربي پوست است يا به علت كاهش تخليه ي غدد چربي و در نتيجه تجمع چربي و فوليكول‌هاست و از نظر علمي هيچ ارتباطي با تغذيه ي  افراد ندارد. در بررسي‌هاي به عمل آمده بر روي دو هزار بيمار مبتلا به آكنه اثبات شده كه جوش زدن ارتباطي با تغذيه و مصرف شيريني‌ و شكلات ندارد.

ولي باز هم در برخي موارد به علت اصرار زياد بيماران، رژيم غذايي خاصي براي آنها تجويز مي‌ شود.:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ خرداد۱۳۸۷ |
نوشته شده توسط : ADMIN

کودکی که ماده ضد تغذیه ای می خورد

کلمه ی پیکا(PICA) در لاتین به معنی پرنده ای است که غذای فراوان و مختلفی می خورد و در واقع تمایل به خوردن مواد درهم برهم دارد. به طور کلی، پیکا به معنی اشتیاق و تمایل به خوردن مواد غیرعادی و غیرطبیعی می باشد، که دارای مواد مغذای کم یا فاقد مواد مغذی هستند.

چه کسی پیکا دارد؟

در صورتی که مصرف مواد غیر خوراکی در فردی که سن وی بیش از 24- 6 ماه است، به مدت یک ماه یا بیشتر مشاهده شود، فرد مبتلا به پیکا می باشد.

مردمی که خوردن بعضی از مواد غیرطبیعی ریشه در فرهنگ و اعتقادات آن ها دارد، از این تعریف مجزا می باشند.

این قبیل مواد غیر خوارکی عبارت اند از: نشاسته، خاک، گِل رس، خاکستر، گچ، مهر نماز، پودر لباس شویی، مو، صابون، خمیردندان، قهوه، پلاستیک، خاکستر سیگار، سکه، ذغال، سر کبریت سوخته، ته سیگار، کاغذ و ... .:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : یکشنبه ۵ خرداد۱۳۸۷ |
نوشته شده توسط : ADMIN

خستگی حاملگی

بیشترین چیزی كه بسیاری از زنان از اوایل دوران حاملگی خود به یاد دارند احساس دائمی خستگی است. حاملگی فشار مضاعفی بر بدن وارد كرده و می تواند با خستگی بسیار همراه باشد. حتی زنان شب زنده دار نیز ممكن است از فرط خستگی بیشتر از ساعت 8 شب نتوانند بیدار باشند.

این خستگی ناشی از تغییرات بدن به ویژه تغییرات هورمونی به دلیل حاملگی است. بد خوابی شبانه به ویژه در صورتیكه خانم حامله مجبور باشد چند بار برای ادرار كردن بیدار شود، چندان غیر شایع نیست. تهوع و استفراغ هم می تواند مزید بر علت باشد. و نهایتاً اینكه خانم حامله ممكن است در رابطه با حاملگی، افسرده و یا مضطرب باشد و نتواند خوب بخوابد. اگر فعالیت روزانه هم زیاد باشد نیز خستگی بیشتر خواهد بود.:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۲ اردیبهشت۱۳۸۷ |
نوشته شده توسط : ADMIN

 

دلیل گرفتگی صدا برگشت شبانه ی اسید معده به مری و گلو در هنگام خواب است. اشکال این برگشت در این است که انسان متوجه آن نمی شود. یکی از نشانه های آن بدبوئی تنفس در صبح است. پس اگر گرفتگی بدون دلیل صدا همراه با بدبوئی تنفس صبحگاهی دارید، ممکن است برگشت شبانه اسید معده علت آن باشد.

آلرژی ها هم می توانند عامل غیر مستقیم گرفتگی صدا باشند، چون باعث سرفه کردن ، تنفس از دهان، و آبریزش پشت بینی به داخل حلق میشوند که التهاب تارهای صوتی را به دنبال دارد. چیزهائی مثل سیگار کشیدن و بخار مواد شیمیائی هم تارهای صوتی را تحریک کرده و گرفتگی صدا ایجاد کنند.

سیگاری ها از طریق دیگری هم دچار گرفتگی صدا می شوند: با به وجود آمدن تومور سرطانی یا رشد غیر عادی تارهای صوتی. این مورد در سیگاری ها بسیار بیشتر از سایرین دیده می شود. و در تمام موارد، خشکی هوا گرفتگی صدا را تشدید می کند.:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت۱۳۸۷ |
نوشته شده توسط : ADMIN

مقدمه

کمبود آهن و کم خونی ناشی از آن، از مشکلات عمده تغذیه ای و بهداشتی کشور است. گروههایی که بیشتر در معرض کم خونی فقر آهن قرار دارند شیرخواران، کودکان زیر 6 سال، نوجوانان بخصوص دختران نوجوان و زنان در سنین باروری بخصوص زنان باردار هستند. پسرا ن و نوجوانان و مرداان بالغ هم ممکن است دچار کم خونی فقر آهن بشوند اما این خطر در آنها کمتر است. 

آهن برای ساخت گلبولهای قرمز خون لازم است. اگر برای ساختن گلبولهای قرمز خون، آهن به مقدار کافی در دسترس بدن نباشد، ابتدا از ذخایر آهن بدن استفاده می شود، سپس در صورت ادامه کمـبود، ذخایر آهن بدن کاهش می یابد. اگر کمبود آهن ادامه پیدا کند، ذخایر آهن بدن تخلیه می شود و کم خونی فقر آهن بروز می کند. آهن اساسی ترین ماده اولیه برای ساختن گلبولهای قرمز خون است. البته علاوه بر آهن، مواد مغذی دیگر هم مثل اسید فولیک، ویتامین B6 ، ویتامین B12 ، ویتامین C و پروتئین برای خونسازی لازم است که باید از طریق رژیم غذایی روزانه تامین شود.:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت۱۳۸۷ |
نوشته شده توسط : ADMIN

 

سرخجه

دیدن دانه های سرخ بر روی بدن به خصوص در کودکان، همیشه باعث نگرانی والدین می شود. این دانه های سرخ علل گوناگونی دارند که برخی از آنها می تواند خطرناک هم باشد. یکی از این دانه ها که باید به آن توجه شود، دانه های سرخ بیماری سرخجه است. درست است که بهار فصل زیبایی هاست، اما فصل بیماری های ویروسی پوست نیز محسوب می شود که سرخجه یکی از آن هاست.:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ فروردین۱۳۸۷ |
نوشته شده توسط : ADMIN

انسان دو بار در طول زندگي خود صاحب دندان مي‌شود. يكي در سال‌هاي ابتدايي زندگي است كه دندان‌هاي شيري در دهان كودك ظاهر مي‌شود. بعد از 6-7 سال دندان‌هاي شيري كم كم در فرايندي طبيعي مي‌ريزند و دندان‌هاي دائمي در دهان كودك ظاهر مي‌شوند. از دست رفتن دندان‌هاي دائمي به منزله خالي ماندن هميشگي محل شان در حفره دهان خواهد بود.

دندان

اگر هر فردي مراقبت‌هاي ساده بهداشتي دهان و دندان را رعايت كند مطمئنا شانس از بين رفتن دندان‌هايش بسيار كاهش خواهد يافت، اما از آنجا كه اين مراقبت‌ها هرگز به‌طور كامل اجرا نمي‌شوند، دندان‌ها نيز در معرض خطر از دست رفتن قرار دارند.:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ اسفند۱۳۸۶ |
نوشته شده توسط : ADMIN

اطلاعاتی درباره خال‌های عروقی

حتماً درباره ماه‌گرفتگی شنیده‌اید. ولی آیا می ‌دانید ممکن است بسیاری از لکه‌های صورت به ویژه در کودکان، به علت ناهنجاری‌های عروقی مثل سرخرگ(شریان)، سیاهرگ(ورید) و مویرگ باشد؟

خال های عروقی درنوزاد

تعریف خال عروقی

همانژیوما ( hemangioma ) یا تومورهای عروقی که مردم آنها را به نام خال عروقی می ‌شناسند، در واقع تومورهای خوش‌خیم عروق هستند که در اثر تکثیر سلول‌های لایه‌ درونی رگ‌ها به وجود می ‌آیند و اغلب به دو شکل هستند: یا مادرزادی‌اند و با عنوان همانژیوم نوزادی بررسی می ‌شوند و یا به صورت اکتسابی هستند و در بزرگسالان دیده می ‌شوند.

آیا خال عروقی، انواع و اقسام دیگری هم دارد؟:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ اسفند۱۳۸۶ |
نوشته شده توسط : ADMIN

با ورم بدن چه کنيم؟

آيا تا کنون شده صبح از خواب بيدار شويد و ببينيد زير پلک‌ چشم‌تان دچار تورم شده است؟ يا اينکه يکي از اندام‌هايتان ورم کرده باشد.

ورم پا

ورم اندام‌هاي بدن بيماري است يا علامت بيماري؟

تورم يا همان ادم بيماري به شمار نمي‌ رود و نوعي علامت بيماري است. به طور مثال، فردي که تب مي‌ کند، نبايد تب او را قطع کنيم، بلکه بايد علت تب را درمان کنيم.

درباره دلايل بروز ورم بايد ابتدا اين نکته را متذکر شد که 60 درصد وزن بدن انسان را آب تشکيل مي ‌دهد. ترکيب مايعات در بدن به گونه‌اي است که مقداري در داخل عروق، قسمتي در درون مجاري لنفاوي و مقداري نيز اطراف مغز و ريه قرار دارد، اما تقريباً نفوذ اين مايعات از يک قسمت به قسمت ديگر صورت نمي ‌پذيرد، مگر اينکه اختلالي در بدن ايجاد شده باشد. بر اساس قانوني که در طب داخلي به نيروي استارلينگ مشهور است، بر هم خوردن فشارهاي انکوتيک و اسموتيک داخل و خارج سلولي موجب مي‌ شود، مقدار زيادي مايع از داخل عروق وارد مايع بين سلولي شود که در اين صورت اِدم يا ورم اندام به وجود مي ‌آيد.:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ بهمن۱۳۸۶ |
نوشته شده توسط : ADMIN

آنفلوآنزا (Influenza)

آنفلوآنزا

آنفلوانزا عبارت‌ است‌ از يك‌ عفونت‌ تنفسي‌ مسري‌ و شايع‌ كه‌ در اثر يك‌ ويروس‌ ايجاد مي‌ شود. مدت‌ زمان‌ شروع‌ علائم‌ از زمان‌ وارد شدن‌ ويروس‌ به‌ بدن‌ 24 تا 48 ساعت‌ است‌. سه‌ نوع‌ ويروس اصلي‌ آنفلوانزا وجود دارد (A,B,C) ، اما اين‌ ويروس‌ها توانايي‌ جهش‌ به‌ انواع‌ گوناگوني‌ را دارند. شيوع‌ ناگهاني‌ انواع‌ مختلف‌ آنفلوانزا تقريباً هر زمستان‌ رخ‌ مي‌ دهد و شدت‌ آنها متفاوت‌ است‌. آنفلوانزا هم‌ در مرد و هم‌ در زن‌، در تمام‌ سنين‌ به‌ غير از دوران‌ شيرخوارگي‌ ديده‌ مي ‌شود.:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ آذر۱۳۸۶ |
نوشته شده توسط : ADMIN

درمان دیسک کمر

کمردرد

راه‌های درمان بیرون زدگی و پارگی دیسک کمر کدام است؟

اگر بیمار به موقع مراجعه کند و هنوز بیماری خیلی پیشرفت نکرده باشد، در اکثر این بیماران با دادن داروهای شل‌کننده و ضدالتهاب، مراحل حاد برطرف می‌شود.

مرحله بعدی درمان، انجام فیزیوتراپی می‌باشد. متعاقب آن با تقویت عضلات اطراف ستون فقرات به وسیله ورزش یا تحریکات الکتریکی، بار و فشار وارده به ستون فقرات را کم می‌کنیم تا مشکل بیماری کاهش یابد. ولی اگر بیماری دیسک کمر در مراحل  پیشرفته باشد و فرد دچار پارگی و بیرون زدگی و فشار روی ریشه عصبی شده باشد، در این مرحله نمی‌‌توان از روش‌های ذکر شده استفاده کرد. به عبارتی هر کدام از روش‌های درمانی، زمان و مورد خاصی باید داشته باشند تا نتیجه مطلوب گرفته شود؛ به‌طور مثال زمانی که دیسک به ریشه عصبی فشار می‌آورد، ممکن است فیزیوتراپی و ورزش کردن باعث تشدید درد و حتی علایم عصبی و فلج‌های مختلفی شود، بنابراین در این مرحله حتما باید از عمل جراحی استفاده کرد.:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۷ آبان۱۳۸۶ |
نوشته شده توسط : ADMIN

میگرن؛ علائم و درمان

میگرن سردرد عروقی است كه در اثر انقباض شدید رگ های خونی مغز عارض می شود. میگرن  با دو نوع میگرن معمولی و كلاسیك شناخته می شود. میگرن معمولاً به آرامی رخ می دهد و با دردهای تپنده ممكن است مدت 2 تا 72 ساعت به طول بیانجامد. درد بسیار شدید و اغلب در شقیقه یا پشت یك گوش متمركز است كه متناوباً از پشت سر شروع و به یك قسمت كامل سر پخش شود. میگرن معمولی با تهوع، استفراغ، تاری یا اختلال در دید، سوزش و بی حسی در دست ها و پاها همراه بوده و ممكن است تا 18 ساعت ادامه یابد.

درد میگرن در كودكان ممكن است به صورت سردرد ظاهر نشود و باعلائمی چون قولنج یا گاز معده، دردهای شكمی دوره ای، استفراغ و گیجی همراه باشد.


:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : سه شنبه ۸ آبان۱۳۸۶ |
نوشته شده توسط : ADMIN

نگران زگیل هستید؟

زگیل تكثیر غیر سرطانى سلول هاى پوست است كه توسط عفونت‌های ناشی از ویروس‌های خانواده پاپیلوما ویروس(HPV) ایجاد می شود. زگیل در كودكان بیشتر از بزرگسالان شایع است، اما مى تواند در هر سنى بروز كند.

زگیل معمولی

زگیل‌ها (برآمدگی‌های كوچك پوستی ناشی از آلودگی به ویروس‌های پاپیلوما) ممكن است در هر جای بدن ظهور كنند؛ مثلا روی پوست نقاط مختلف بدن مثلا دست ‌پا یا صورت، روی اندام تناسلی و حتی درون دهان.:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : سه شنبه ۸ آبان۱۳۸۶ |
نوشته شده توسط : ADMIN

تب‌خال قابل درمان است

تب خال

تب‌خال، برجستگی‌هایی قرمزرنگ یا تاول‌هایی ارغوانی‌رنگ است كه معمولاً روی لب‌ها یا اطراف دهان بروز می‌كند.

تب خال که ناشی از ویروس هرپس سیمپلكس(Herpes Simplex Virus) است، می‌تواند به سایر نقاط بدن یا سایر افراد سرایت كند. همچنین می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد، اما تب‌خال را می‌توان درمان كرد.:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : سه شنبه ۸ آبان۱۳۸۶ |
نوشته شده توسط : ADMIN

سرگيجه واژه‌اي است كه براي شرح طيف وسيعي از علايم به كار مي‌رود كه اين علايم شامل احساس منگي، بيهوشي، گيجي، تاب خوردن و احساس بي ثباتي مي‌شوند.

سرگيجه واژه خيلي صريحي نيست. وقتي فردي از سرگيجه شكايت مي‌كند، درمانگر بايد بداند كه دقيقا منظور وي چيست. بسياري افراد از اين واژه براي توضيح احساسي كه دقيقا بعد از ضعف كردن بروز كند، استفاده مي‌كنند.

برخي ديگر زماني از اين واژه استفاده مي‌كنند كه:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ مرداد۱۳۸۶ |
نوشته شده توسط : ADMIN

آستيگماتيسم چيست؟

براى خيلى از افراد كه به اپتومتريست يا چشم پزشك مراجعه كرده اند و بعد از معاينه به آنها گفته شده که چشمشان آستيگمات است، اين سؤال پيش مى آيد كه «آستيگماتيسم» چيست؟:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ مرداد۱۳۸۶ |
نوشته شده توسط : ADMIN

سرطان ريه ، معده و مري:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱ مرداد۱۳۸۶ |
نوشته شده توسط : ADMIN

فرو رفتن ناخن پا در گوشت

ناخن پا:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱ مرداد۱۳۸۶ |
نوشته شده توسط : ADMIN

مهم ترین‌ بیماری‌های قابل‌ انتقال‌ از‌ حیوان‌ به انسان‌

مهم ترین‌ و متداول‌ترین‌ بیماری‌های قابل‌ انتقال‌ بین‌ حیوان‌ و انسان‌ در كشور ما هاری‌، كیست‌ هیداتیك‌، تب‌ مالت‌، سیاه ‌زخم‌ و ... است‌ كه‌ می ‌توان ‌به‌ آنها اشاره‌ كرد. البته‌ بیماری‌هایی‌ همچون‌ جنون‌ گاوی‌، تب‌ کریمه کنگو‌ و آنفلوآنزای‌ پرندگان‌ را نیز نباید نادیده‌ بگیریم‌، چرا كه‌ خطر ورود و شیوع‌ آنها همواره‌ ما را تهدید می ‌كند.

سگ هار:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ تیر۱۳۸۶ |
نوشته شده توسط : ADMIN

مراقبت از کودک هموفیلی:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : شنبه ۲۶ خرداد۱۳۸۶ |
نوشته شده توسط : ADMIN

هموفیلی چگونه به وجود می آید؟:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : شنبه ۲۶ خرداد۱۳۸۶ |
نوشته شده توسط : ADMIN

ميخچه و درمان آن

مطلب ذیل بنابردرخواست یکی از دوستان مبنی بر پست مطلبی با عنوان میخچه و درمان آن ارائه میگردد.:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : شنبه ۵ خرداد۱۳۸۶ |
نوشته شده توسط : ADMIN

تب خال و درمان آن

بيماري تب خال، زخم شايعي است ك به علت ويروس هايي از خانواده هرپسها به وجود مي آيد و احتمال دارد افراد چندين بار اين بيماري را در زندگي خود تجربه كنند. اگر چه تب خال اغلب در گوشه و كنار لبها در محل جدايي بافت پوست صورت ولبها به وجود مي آيد، اما .....:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ اردیبهشت۱۳۸۶ |
نوشته شده توسط : ADMIN

آفت‌ دهان‌ و علل ايجاد آن

آفت‌ دهان (Canker sores)‌عبارت‌ است‌ از زخم هاي‌ دردناکي‌ که‌ در مخاط‌ دهان‌ به‌ وجود مي‌آيند. آفت‌ دهان‌ سرطاني‌ نيست‌. آفت‌ دهان‌ ممکن‌ است‌ با عفونت‌ ناشي‌ از ويروس تب خال‌ اشتباه‌ گرفته‌ شود. اين‌ نوع‌ زخم‌ مي‌ تواند در هر دو جنس‌ رخ‌ دهد، اما در زنان‌ شايع ‌تر است‌.

آفت دهان

آفت عود کننده، از مهم ترين نوع آفت هاست. زخم هاي عود کننده به طور معمول در دوران طفوليت تا بلوغ شروع مي‌ شوند و .....:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ اردیبهشت۱۳۸۶ |
نوشته شده توسط : ADMIN

چاقي کودکان، معضل قرن بيست و يک

کودک چاق، خصوصاً در فرهنگ ايراني، دوست داشتني و زيبا تلقي مي شود . مادران باردار با ديدن عکس کودکان چاق آرزو مي کنند چنين کودکي داشته باشند. اما آيا اين باور درست است ؟ حقيقت اين است که خطرات زيادي سلامتي کودکان چاق را تهديد مي کند.:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۱ اردیبهشت۱۳۸۶ |
نوشته شده توسط : ADMIN

کم خوني ناشي از فقر آهن

کم خوني

کم خوني وضعيتي است که درآن ، تعداد يا اندازه  گلوبولهاي قرمز  يا مقدارهموگلوبين موجود درخون کاهش يافته و تبادل اکسيژن و دي اکسيد کربن بين خون و سلول ها دچار اختلال مي شود . از علل ايجاد کننده کم خوني مي توان کمبودهاي تغذيه اي ، خون ريزي ، ناهنجاري هاي ژنتيکي ، بيماريهاي مزمن  يا مسموميت هاي دارويي را نام برد . منظور از کم خوني هاي تغذيه اي ، کم خوني هايي است که در اثر دريافت کم  مواد مغذي ايجاد مي شوند .:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۱ اردیبهشت۱۳۸۶ |
نوشته شده توسط : ADMIN

آسم چيست؟

کلمه آسم ASTHMA از زبان يوناني گرفته شده که معني آن تنگي نفس است. آسم يک بيماري مزمن است که در آن تنگي نفس به علت ورم لوله هاي تنفسي به وجود مي آيد و اگر اين ورم درمان شود تنگي نفس هم از بين مي رود. يکي از دلايل ورم، در افراد مبتلا به آسم، آلرژي  است.:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ اردیبهشت۱۳۸۶ |
نوشته شده توسط : ADMIN

جذام؛ بيماري فراموش شده

 

با وجود قابل درمان بودن جذام در صورت تشخيص زود هنگام، اين بيماري آثار ويرانگر خود را هر ساله بر چهره نيم ميليون نفر در سراسر جهان مي‌گذارد.:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : شنبه ۸ اردیبهشت۱۳۸۶ |
نوشته شده توسط : ADMIN

جذام؛بيماري وحشت آور


 

 

جذام يکي از بيماري هاي مسري است که گاهي از پدر و مادر به کودکان آنها و از بيماران به همسايگان آنان انتقال مي يابد و با وضعيت نامطلوب مسکن و تغذيه نيز مرتبط است.« ابن سينا»:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : شنبه ۸ اردیبهشت۱۳۸۶ |
نوشته شده توسط : ADMIN

جذام ؛ درد بي درمان:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : شنبه ۸ اردیبهشت۱۳۸۶ |
نوشته شده توسط : ADMIN

بيماري فقر و محروميت

در گذشته هاي نه چندان دور - اندكي بيش از يك قرن پيش-  خوره يا جذام نه بيماري كه يك نفرين الهي به شمار مي آمد و از گذشته هاي بسيار دور در تمدن هاي چين هند و مصر باستان شناخته شده و همواره ترس و وحشت بسياري را در ميان مردم ايجاد مي كرده است.:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : شنبه ۸ اردیبهشت۱۳۸۶ |
نوشته شده توسط : ADMIN

 بيماري جذام

 با مطالعه تاريخ در مي يابيم جذام يکي از قديمي ترين بلايايي است که بشر با آن دست به گريبان بوده است .:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : شنبه ۸ اردیبهشت۱۳۸۶ |
نوشته شده توسط : ADMIN

" سل چيست؟ "

سل عفونت مزمني است که به وسيله باکتري " ميکوباکتريوم توبرکلوزيس" و گاهي به وسيله ساير مايکوباکتريوم ها ايجاد مي شود. اين بيماري اغلب ريه را درگير مي کند ، اما تقريبا هيچ کدام از دستگاههاي بدن از شر بيماري " سل " در امان نيستند و ساير اعضاي بدن هم ممکن است با اين بيماري درگير شوند.:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : شنبه ۸ اردیبهشت۱۳۸۶ |
نوشته شده توسط : ADMIN

سرطان چيست؟

امروزه دائما نام "سرطان " را مي شنويم شايد اين مسئله را بارها شنيده باشيم که  افراد بسياري به دليل اين بيماري جان خود را از دست داده اند .:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : شنبه ۸ اردیبهشت۱۳۸۶ |
نوشته شده توسط : ADMIN

ايدز بلاي قرن بيستم   

اچ آي وي ويروسي است كه به بيماري مرگبار ايدز منجر مي شود. اين ويروس با حملات بي امان خود سيستم دفاعي بدن را چنان تضعيف مي كند كه حتي كوچكترين عفونت ها جان بيمار را به خطر مي اندازند.:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۶ اردیبهشت۱۳۸۶ |
نوشته شده توسط : ADMIN

آيا شما هم براي خوابيدن مشكل داريد؟

بي ترديد خواب خوب، چه از لحاظ كيفيت و چه از نظر كميت براي سالم زيستن با اهميت است . متأسفانه آمار دقيقي از اختلالات خواب در كشورمان موجود نيست ولي از نظر شيوعِ اين اختلالات ، ذكر همين نكته كافي است كه در ايالات متحده بيش از يكصد ميليون نفر در سنين مختلف به طور معمول از خواب شبانه ي مطلوب محروم اند.:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۵ اردیبهشت۱۳۸۶ |
نوشته شده توسط : ADMIN

درمان افرادي که نمي توانند شير بنوشند

رژيم غذايي در افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ اردیبهشت۱۳۸۶ |
نوشته شده توسط : ADMIN

ميكربها و بوي بد دهان:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ اردیبهشت۱۳۸۶ |
نوشته شده توسط : ADMIN

راهكارهاى مفيد براى رفع بوى بد دهان:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ اردیبهشت۱۳۸۶ |
نوشته شده توسط : ADMIN

لکه هاي ماه گرفتگي

تصويري از ماه گرفتگي پوستي:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : یکشنبه ۲ اردیبهشت۱۳۸۶ |
نوشته شده توسط : ADMIN

لکه هاي کبدي:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : یکشنبه ۲ اردیبهشت۱۳۸۶ |
نوشته شده توسط : ADMIN

آيا خال ها را بايد برداشت؟:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : یکشنبه ۲ اردیبهشت۱۳۸۶ |
نوشته شده توسط : ADMIN

آيا هر نوع تغييري در خال ها و ناخن ها نشانه ي بيماري است؟

آيا همه خال ها سرطاني هستند ؟:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : یکشنبه ۲ اردیبهشت۱۳۸۶ |
نوشته شده توسط : ADMIN

آيا خال ها خطرناك هستند؟

خال ها، ضايعات پوستي مسطح يا برجسته اي هستند كه ناشي از به هم خوردن تركيب طبيعي بافت هاي پوست در اثر افزايش يا عملكرد غير طبيعي سلول هاي رنگدانه ساز پوست هستند. در حقيقت خال يك تنوپلاسم خوش خيم سلول هاي رنگدانه ساز است. خال هاي مادرزادي در موقع تولد ممكن است بسيار كمرنگ باشند و به همين دليل ممكن است مورد توجه واقع نشوند.خال ها ضايعه هاي خوش خيم هستند و نياز به اقدام درماني ندارند.:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : یکشنبه ۲ اردیبهشت۱۳۸۶ |
نوشته شده توسط : ADMIN

خُرخُر كردن چيست و چگونه درمان مي شود؟ (قسمت اول)

بسياري از ما يا تجربه بدخواب شدن به علت خـُرخـُر كردن ديگران را داريم يا خودمان با خـُرخـُر كردن خواب را بر ديگران حرام كرده ايم! اما چرا خـُرخـُر مي كنيم و آيا خرخر كردن مي تواند خطراتي به دنبال داشته باشد؟:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : شنبه ۱ اردیبهشت۱۳۸۶ |
نوشته شده توسط : ADMIN

  پرسش و پاسخ در باره سينوزيت (۲):: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : شنبه ۱ اردیبهشت۱۳۸۶ |
نوشته شده توسط : ADMIN

سينوزيت چگونه بيماري اي است؟

با فرا رسيدن فصل پاييز و زمستان و  شيوع بيماري شناخته شده اين فصول يعني " سرماخوردگي" مشكل بيماري سينوزيت نيز بيش از ساير فصول سال به چشم مي خورد.

به منظور آشنايي هرچه بهتر وعلمي تر با بيماري سينوزيت، به بحث درباره علائم و نحوه پيشگيري از سينوزيت مي پردازيم.:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : شنبه ۱ اردیبهشت۱۳۸۶ |
نوشته شده توسط : ADMIN

مواظب سينوس هايت باش:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : شنبه ۱ اردیبهشت۱۳۸۶ |
نوشته شده توسط : ADMIN

پرسش و پاسخ درباره سينوزيت  :: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : شنبه ۱ اردیبهشت۱۳۸۶ |
نوشته شده توسط : ADMIN

لوزه سوم در کودکان چيست؟:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : شنبه ۱ اردیبهشت۱۳۸۶ |
نوشته شده توسط : ADMIN

گرفتگي بيني چيست؟

گرفتگي بيني:: موضوعات مرتبط: بیماریها
تاریخ انتشار : شنبه ۱ اردیبهشت۱۳۸۶ |


 
   
متن دلخواه شما